piątek, 30 stycznia 2015

Fizjoterapeuta a masażysta

Kiedy spotykam się ze znajomymi spoza studiów i pada pytanie o wyuczony zawód, moją odpowiedź "jestem fizjoterapeutką" najczęściej komentują: "czyli robisz masaże?". Nie wiem z czego wynika to nieprecyzyjne skojarzenie, ale wiem, że jest ono bardzo powszechne. Czym zatem Fizjoterapeuta różni się od Masażysty?




Postanowiłam więc poruszyć ten temat, ponieważ z wykształcenia jestem zarówno fizjoterapeutką jak i masażystką i myślę, że warto krótko objaśnić te różnice dla wszystkich tych, którzy "nie siedzą w temacie" :)

Fakt, fizjoterapeuta powinien umieć wykonać przynajmniej masaż klasyczny, gdyż jest to w zakresie jego kwalifikacji zawodowych. Jednak po pięciu latach studiów na kierunku Fizjoterapia ma się o wiele szersze kompetencje. Zatem kiedy pytasz swojego znajomego fizjoterapeutę, czy robi masaże, może on poczuć się urażony. 



FIZJOTERAPEUTA


Fizjoterapeuta to zawód w ramach opieki zdrowotnej wymagający przyswojenia rozległej teorii i praktycznego przeszkolenia w zakresie patologii narządu ruchu oraz rehabilitacji w: 
Ortopedii
Traumatologii
Reumatologii
Geriatrii
Chorobach Wieku Rozwojowego (Pediatrii i Neurologii Dziecięcej)
Neurologii i Logopedii
Psychiatrii

a także w zakresie chorób narządów wewnętrznych oraz rehabilitacji w:
Kardiologii
Pulmonologii
Ginekologii
Chirurgii
Onkologii
Nefrologii


Ruch, jako środek leczniczy może być wykorzystany na wiele sposobów, czego studenci fizjoterapii uczą się w ramach przedmiotów takich jak:
Kinezyterapia
Korekcja Wad Postawy
Choreoterapia
Gimnastyka
Lekkoatletyka
Kształcenie ruchowe i Metodyka Gier i Zabaw
Sport Osób Niepełnosprawnych
oraz specjalistycznych metod i technik m.in. Terapia Manualna, Mobilizacje stawowe, Metoda PNF, McKenzie, Bobath, Punkty spustowe, Masaż, Tech. mięśniowo-powięziowe, ćwiczenia sensomotoryczne itd...


Dzięki studiowaniu przedmiotów takich jak Medycyna Fizykalna (Fizykoterapia), Odnowa Biologiczna oraz SPA z elementami kosmetologii i medycyny estetycznej przyszli fizjoterapeuci nabywają wiedzę na temat wpływu bodźców fizykalnych na ustrój. Zagadnienia, jakie wchodzą w dziedzinę fizykoterapii to:
Elektroterapia
Magnetoterapia (oddziaływanie polem magnetycznym)
Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości
Ultrasonoterapia (Ultradźwięki)
Laseroterapia
Światłolecznictwo
Termoterapia (Krioterapia i Ciepłolecznictwo)
Hydroterapia
Aerozoloterapia (Wziewania)
Balneoterapia (wody mineralne)
Klimatologia i lecznictwo uzdrowiskowe

Studiując fizjoterapię ma się okazję poznać zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu na zajęciach z Anatomii, Fizjologii, Biochemii, Antropologii, Biomechaniki i Kinezjologii. Absolwent fizjoterapii powinien mieć także wiedzę na temat zdrowego stylu życia i funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Tego wszystkiego może nauczyć się na przedmiotach takich jak Żywienie, Promocja Zdrowia, Epidemiologia i Demografia a także Psychologia, Komunikacja, Pedagogika, Etyka czy Prawo.




MASAŻYSTA


Technik masażysta to absolwent dwu- lub trzyletniej szkoły masażu, w której nauczył się wykonywać masaż klasyczny, leczniczy, kosmetyczny, relaksacyjny, sportowy a w zależności od ukończonej szkoły także masaż segmentarny, drenaż limfatyczny, masaż izometryczny, masaż metodą Schantala oraz niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne. Oprócz zajęć praktycznych przyszły masażysta uczy się w tej szkole także Anatomii i Fizjologii, wybranych zagadnień Klinicznych oraz wybranych zagadnień z Fizykoterapii i Kinezyterapii. Ponadto poznaje on tematykę z zakresu Promocji Zdrowia, Psychologii i Prawa.

Wykwalifikowany masażysta potrafi zebrać szczegółowy wywiad i wykonać podstawowe badanie funkcjonalne, dobrać techniki masażu i zmodyfikować je w zależności od potrzeb pacjenta, obsługiwać sprzęt medyczny stosowany podczas masażu (np. aparat wibracyjny, masażer, rękaw pneumatyczny) oraz ocenić reakcję pacjenta na zastosowany zabieg. W zależności od zaleceń lekarza, wskazań i przeciwwskazań, stanu pacjenta oraz możliwości technicznych masażysta może zastosować różne techniki i odmiany masażu w celu uzyskania pożądanego efektu. 








FIZJOTERAPIA


Fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim leczeniem zaburzeń, bólu i niepełnosprawności oraz promowaniem ruchu, sprawności fizycznej i wysokiej jakości życia opartej o aktywność i samodzielność.

Rehabilitacja medyczna to kompleksowe działanie dążące do przywrócenia pacjentowi możliwie jak największej sprawności ruchowej i psychicznej a przez to samodzielności w czynnościach życia codziennego. W tym celu wykorzystuje się kinezyterapię (leczenie za pomocą ruchu), fizykoterapię (leczenie przy użyciu bodźców fizykalnych) oraz specjalistyczne techniki i metody opierające się na terapii manualnej. Leczenie odbywa się po zebraniu kompleksowego wywiadu, przeprowadzeniu pełnego badania fizykalnego, ocenie stanu funkcjonalnego i postawieniu diagnozy.

Ustalając plan postępowania rehabilitacyjnego fizjoterapeuta opiera się o indywidualną historię choroby/urazu i badanie fizykalne  oraz, w miarę potrzeby, o wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (RTG, USG, TK, MRI).




MASAŻ


Masaż to rodzaj terapii manualnej z wykorzystaniem technik dotykowych pozwalających wyczuć stan tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi, skóry, tkanki podskórnej i elementów tkanki łącznej).

Masaż klasyczny jest powszechnie stosowaną manualną metodą przeciwdziałania i zapobiegania objawom zmęczenia i stresu, metodą relaksacji oraz środkiem do zachowania dobrego samopoczucia i równowagi psychosomatycznej.

Masaż leczniczy stosowany jest do przywracania funkcji tkanek miękkich, łagodzenia bólu, zmniejszenia napięcie i likwidowania skurczów mięśniowych w celu poprawienia wydajności fizycznej lub sportowej i wspomagania regeneracji tkanek. Istnieje także specjalny masaż  nazwany drenażem limfatycznym, za pomocą którego likwiduje lub zmniejsza się obrzęki limfatyczne i zapobiega ich powstawaniu stosowany szczególnie w chirurgii i onkologii oraz w kosmetyce.

Istnieją także inne, bardziej egzotyczne rodzaje masażu np. masaż Shiatsu, Ajurwedyjski, Ma-uri, Tajski, Lomi Lomi Nui, Gorącymi kamieniami, Stemplami ziołowymi itp, jednak wykonywanie ich wymaga ukończenia dodatkowego kursu. 


Większość ludzi, którzy korzystają z masaży to zazwyczaj osoby, które nie mają poważnych dolegliwości medycznych, ale chcą po prostu poddać się zabiegom łagodzącym objawy stresu i napięcia oraz poprawić swoje samopoczucie.



Oczywiście zakres kompetencji zarówno Fizjoterapeuty jak i Masażysty może różnić się nieco od tego przedstawionego wyżej w zależności od programu ukończonej szkoły. Nie ulega jednak wątpliwości, że 
Fizjoterapeuta i Masażysta są specjalistami w zupełnie innych dziedzinach a Fizjoterapia i Masaż to nie to samo. 


P.S.
Tak, Twój znajomy fizjoterapeuta może zrobić Ci masaż ;)



Grafika pobrana ze strony:
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/r%C4%99cznie-malowane-wektor-kobieta-masa%C5%BCu_676093.htm

90 komentarzy:

  1. Nie ma się co napinać... wystarczy spojrzeć na nowoczesne metody tkanek miękkich, które łudząco przypominają masaż, na pierwszy rzut oka nawet fizjoterapeuta nie jest wstanie odróżnić czy dana osoba wykonuje masaż czy np terapię powięziową... a co dopiero pacjent...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli szukacie porządnego fizjoterapeuty to z całego serca polecam www.fizjoterapia-warszawa.com! Świetni specjaliści, którzy znają się na swojej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. W tym roku przekonałam się, jak bardzo ważny jest zawód fizjoterapeuty. Miałam problemy ze stawami kolanowymi przez bieganie, udałam się do poleconego przez znajomych gabinetu i po serii wizyt oraz ćwiczeń, udało się! Pomogli mi na tyle, że mogłam wrócić do treningów biegowych – póki co na bieżni, ale na pewno w sezonie spróbuję też na zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To bardzo miłe, że doceniasz nasz zawód :)
      Cieszę się, że udało się wyleczyć kolano i wrócić do treningów i życzę dalszych sukcesów.

      A przy okazji odsyłam do serii artykułów "Powrót sportowca do aktywności" http://holistycznie-fizjo.blogspot.com/2014/11/etapy-procesu-rehabilitacji-i.html
      Rekonwalescencja to proces, który wymaga czasu, ale warto dobrze o siebie zadbać, żeby dolegliwości nie wracały.
      Trzymam kciuki ;)

      Usuń
    2. Ja się dołączam do koleżanki. Potrzebowałem takiego wpisu bo nie wiedziałem jak ująć temat masażysty a fizjoterapeuty w słowa.

      :) a przy okazji odsyłam do przydatnego kursu fizjoterapeuty dotyczącego kolan :) http://holistycznie-fizjo.blogspot.com/2015/01/fizjoterapeuta-masazysta.html

      Usuń
    3. No to cieszę się, że udało mi się ubrać w słowa te przemyślenia :)

      A jaki kurs dotyczący kolan miałeś na myśli? :)

      Usuń
  4. Ciekawy artykuł, można się dowiedzieć nowych rzeczy:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny wpis! Warto znać różnice, żeby wiedzieć jak i gdzie się leczyć z dolegliwości :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się Kasia :)
      Cieszę się, że wpis się przydaje :)

      Usuń
  6. Dobry fizjoterapeuta to NIE TO SAMO co dobry masazysta:-) i odwrotnie. Często jest tak ze ludzie fizjo traktują po macoszemu masazystke i utrzymują ze wiedzą wszytsko lepiej...:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. To porównywanie się jest zupełnie niepotrzebne, bo przecież inna grupa klientów i inny zakres narzędzi do wykorzystania mają specjaliści obu tych profesji. Myślę, że to traktowanie może wynikać z porównywania ilości materiału "przerobionego" na studiach, ale to zupełnie niczemu nie służy.

      Usuń
  7. Wiele prawdy w tym artykule, sama zawodowo zajmuję się fizykoterapią i masażem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety Masażysta i fizjoterapeta to bardzo często mylone pojęcia. Wielu znajomych fizjoterapeutów często denerwuje się, że ktos ich nazywa masażystami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to pokazuje, jak niewielka jest świadomość społeczeństwa (oczywiście nie jest to wina społeczeństwa, bo skąd mieliby to wiedzieć, jeśli nie korzystają z usług fizjo lub masażystów). Widzę jednak, że ta świadomość się zwiększa i ludzie coraz częściej wiedzą do kogo i po co się zgłosić.

      Usuń
    2. Cóz. W Niemczech wszystkie terapie manualne są pod szyldem Fizjoterapia. A dlaczego mówią na Fizjoterapeutów masażyści ? A no może dlatego, że wielu Fizjoterapeutów robiło też Technika Masażystę i potem Pacjenci myślą, że każdy Fizjoterapeuta jest też masażystą... Hmm. Zresztą te nazewnictwo polskie jest bez składu i ładu. Fizjoterapia oznacza terapię polegającą na stymulowaniu organizmu bodźcami fizycznymi. A czy masaż tym właśnie nie jest ? I wszelkie inne terapie manualne - czytaj terapie przy użyciu rąk. Według mnie to wszystko jest Fizjoterapią :)

      Usuń
    3. Myślę, że nikt nie uważa, że techniki manualne nie są bodźcami fizykalnymi, Chodzi o to, zeby nie zawężać działań fizjoterapeuty tylko do masażu, ponieważ osoby, które poświęciły dużo czasu na naukę i doświadczenie w innych dziedzinach fizjoterapii mogą się czuć niedocenione :)

      Usuń
  9. Jak zwykle warto trafiać na dobrych fizjoterapeutów. Zapraszam na stronę z rankingiem fizjoterapeutów na stronie http://tenfizjoterapeuta.pl.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serwis już nie działa, szkoda - bo dziś trafić na dobrego fizjoterapeute nie jest łatwo. Wiem, bo sama jestem fizjoterapeutką i jak słyszę opowieści pacjentów to włos jeży się na głowie.

      Usuń
  10. Wiele interesujących kierunków, m.in. pielęgniarstwo, fizjoterapia czy ekonomia, zachęcają planem studiów oraz możliwościami. Studia fizjoterapia Częstochowa

    OdpowiedzUsuń
  11. Różnica między masażystą a fizjoterapeutą jest zasadnicza. Mogę polecić studia z zakresu fizjoterapii licencjackie i magisterskie

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. A ja polecam sauny ze strony internetowej www.sauny24.pl? Wszystkie zabawki w atrakcyjnej cenie. Polecam. Oferują naprawdę bardzo wysoką jakość w stosunku do ceny. Rewelacja!

    OdpowiedzUsuń
  14. Masaże są bardzo dobre przy leczeniu wszelkich problemów z mięśniami. Przekonałam się o tym sama :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą w zupełności. A w jakich okolicznościach miałaś okazję się przekonać Basia?

      Usuń
  15. Super, że rozjaśniasz czytelnikom te różnice. Jeśli ktoś nie jest specjalistą, łatwo może się pomylić, nie mając nic złego na myśli. Chociaż z drugiej strony to zrozumiałe, że może Cię denerwować mylenie Twojej profesji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm... Po czym wnosisz, że mnie denerwuje? Czytałeś artykuł?

      Usuń
  16. Mylenie tych zawodów jest zwykłym niedoczytaniem i brakiem wiedzy. To jest ten sam problem, co z myleniem psychiatry i psychologa. Niestety, trzeba po prostu uświadamiać ludzi i tyle.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O! Dobre porównanie :) Zgadza się, skoro ktoś może się źle poczuć przez taką pomyłkę, to warto uświadamiać ludzi :)

      Usuń
  17. Dwie różne rzeczy, ale jakże potrzebne:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ciekawy blog :) Sama rozważam studia fizjoterapia na Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie. Zawsze chciałam pracować w takim zawodzie, pomagać innym.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja jestem zadowolona, bo ta praca daje dużo satysfakcji z pomagania. A do kiedy musisz podjąć decyzję?

    OdpowiedzUsuń
  20. Terapia manualna jest bardzo istotna w leczeniu wielu urazów, bólu. Rehabilitacja w takich przypadkach powinna przebiegać spokojnie, przemyślanie, wraz z doświadczonym specjalistą. Jeśli ból jest kwestią odciążenia np. w przypadku bólu kręgosłupa, terapię można wspomóc Kinesiology Tapingiem. Oczywiście fizjoterapia i masaż, są to często odmienne rzeczy. Jednak jedno może i nie raz powinno uzupełniać drugie. Na stronie www.profireh.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji i produktów, które będą wspomagać walkę z bólem.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  22. Super artykuł. Świetnie zestawione porównanie. Często spotykam się z mylną interpretacją tych dwóch pojęć :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo ciekawe i cenne informacje. Wszystko dokładnie i zrozumiale wyjaśnione.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  25. Na pewno nie można tych zawodów mylić, aczkolwiek fizjoterapeuta masażu też się uczy. Wchodzi to też w skład terapii manualnej - https://carolina.pl/rehabilitacja/terapia-manualna/ . Ale metod rehabilitacji jest dużo więcej

    OdpowiedzUsuń
  26. Dokładnie tak jak powiedział poprzednik, dobry fizjoterapeuta wie jak wykonywać masaż leczniczy. I jeśli szukacie sprawdzonych specjalistów to odsyłam do http://scanmed.pl/specjalizacje/fizjoterapia - te placówki medyczne oferują najwyższą jakość usług

    OdpowiedzUsuń
  27. Szukam dobrego rehabilitanta z Warszawy. Mąż jest po kontuzji kolana i powoli dochodzi do siebie, ale przydałoby mu się pochodzić do jakiegoś specjalisty. Znalazłam ofertę Multimed - czy ktoś z was, leczył się już w tej klinice?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podbijam pytanie! Ja nie umiem tu pomóc, ale czy ktoś poleci?

      Usuń
  28. A ja polecam gorąco www.sauny24.pl - bez trudu stworzą wyjątkowe miejsce relaksu.

    OdpowiedzUsuń
  29. Z własnego doświadczenia wiem, że wybór odpowiedniego fizjoterapeuty to nie lada wyzwanie. Jednak cieszę się, że ostatecznie trafiłam do kliniki Multimed w Warszawie. Po wizytach w tej klinice zaczynam czuć się znacznie lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo ciekawy wpis… Polecił bym jeszcze masaż relaksacyjny w gabinecie Dawcy Zdrowia . Dla mnie masaż to przede wszystkim najprzyjemniejsza metoda zrelaksowania się i usunięcia bólu. Polecam wszystkim… nie tylko sportowcom!

    OdpowiedzUsuń
  31. Powinniście przede wszystkim pamiętać, że fizjoterapia, to całkiem coś innego niż masaże. Masaż może lekko pomóc i odprężyć, a fizjoterapia to metoda leczenia, która pomaga zmagać się z wieloma różnymi problemami, o czym dowiecie się, wchodząc sobie na stronę https://osteopatis.pl/ To świetne miejsce do którego możecie się udać.

    OdpowiedzUsuń
  32. Więcej powinno być takiego podejścia, zdecydowanie! Dzięki holistycznemu podejściu (nie tylko fizjoterapii i rehabilitacji) można zdecydowanie więcej zdziałać.

    OdpowiedzUsuń
  33. Fajnie, że to wyjaśniłaś, bo ja, przyznam się szczerze, do niedawna nie wiedziałam nawet, co to jest i jak powinno wyglądać, też myliłam masażystę z fizjoterapeutą. A teraz wiem, że to są dwie różne sprawy. I choć chcę się na masaż twarzy wrocław do Masajki zapisać, to wiem, że oni ogólnie mają masażystów i odnowę biologiczną. O fizjoterapeutę muszę zapytać.

    OdpowiedzUsuń
  34. Co prawda jakoś intuicyjnie rozgraniczałam i rozróżniałam masaż od zabiegów fizjoterapeutycznych ale ten wpis dodatkowo ładnie to wyjaśnił. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  35. Ciekawy wpis. Trafić na dobrego fizjoterapeutę to nie jest takie łatwe zadanie. Ja ostatnio korzystałem z https://rehabilitacja-fizjoterpia.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-sportowa bo przytrafiła mi się kontuzja. Szczerze polecam

    OdpowiedzUsuń
  36. Dzięki za świetny opis, nareszcie będę wiedziała o co chodzi :D

    OdpowiedzUsuń
  37. Z tego artykułu naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. Na pewno na tym blogu zostanę.

    OdpowiedzUsuń
  38. Po różnego rodzaju kontuzjach, operacjach pomoc fizjoterapeuty jest na wagę złota

    OdpowiedzUsuń
  39. Taki masaż to super sprawa. Ja uważam że to dobry pomysł na prezent. Chyba że wolicie kupić takie na przykład masaże rak na stronie https://rehastore.net/223-sprzet-do-masazu to bardzo fajna i przydatna rzcz. Zobaczcie na stronę i się zastanówcie.

    OdpowiedzUsuń
  40. W świetny sposób to opisujesz, ponieważ niewiele osób widzi tą różnicę i wiele osób niestety błędnie zapisuje się na niewłaściwe masaże. Na szczęście świadomość z roku na roku wzrasta. Ogólnie powiem Wam, że ja to muszę zapisać się na masaż klasyczny w Krakowie do https://moonlightspa.pl/masaz-klasyczny-kazimierz-krakow/ Marzy mi się od dawna taki relaks.

    OdpowiedzUsuń
  41. U mnie teraz pojawiła się kontuzja barku i muszę szukać jakiś rozwiązań, które pomogą mi w tym, aby szybko wrócić do formy i niestety masaże odpadają. Na początek muszę wykonać USG barku na terenie Krakowa i chyba zrobię to w https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/usg/ , ponieważ tam od razu zajmą się też moim leczeniem na odpowiednim poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  42. Fizjoterapia to świetna sprawa. Sam mam bardzo obolałe kolano i do poruszania się używam laski ortopedycznej, dlatego często korzystam z tego typu zabiegów.
    https://www.galleria.com.pl/nowosci,laski_do_chodzenia,16.html

    OdpowiedzUsuń
  43. Od siebie dodam, że sporo dobrej jakości sprzętu rehabilitacyjnego możecie na pewno znaleźć w sklepie https://rehastore.net/oferta/656-zewnetrzny-rekaw-game-ready-atx-wysoki-but.html  . Mają tu na prawdę spory wybór i do tego korzystne ceny, więc jak najbardziej warto jest do nich zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  44. Fizjoterapia to świetna sprawa! Moim zdaniem każdy powinien chociaż raz skorzystać z tej opcji. Ja ostatnio trafiłam na https://kregoslup.carolina.pl/baza-wiedzy/rehabilitacja-kregoslupa-i-treningi-online/ i mam zamiar wykorzystać tą bazę wiedzy i w końcu zadbać o swój kręgosłup jak należy. Mam siedzącą pracę i niestety odbija się to bardzo na moim kręgosłupie.

    OdpowiedzUsuń
  45. Przy utrudnionym poruszaniu się bardzo pomocna będzie dobrze dobrana laska ortopedyczna.

    OdpowiedzUsuń
  46. Dobry masaż może pomóc na wiele problemów, warto sobie raz na jakiś czas ten sprezentować:) Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się tu specjaliści od http://fizjoterapiazukowo.pl. Kompleksowo zajmują się tu fizjoterapią, także i masażem.

    OdpowiedzUsuń
  47. Jak najbardziej samo korzystanie z fizjoterapeuty jest wskazane jeśli mamy problem z pewnymi dolegliwościami. Ja od zawsze chodzę do https://prm.waw.pl/ i za każdym razem czuję się od razu lepiej. W końcu każdemu zależy na tym, aby zdrowo żyć.

    OdpowiedzUsuń
  48. Świetny artykuł jeden z lepszych jakie czytałem ostatnio. Dzięki !

    OdpowiedzUsuń
  49. Profesjonalna rehabilitacja to zabiegi, które maja na celu przywrócenie sprawności utraconej w wyniku wypadku lub kontuzji.
    https://www.legeartis.bialystok.pl/rehabilitacja-bialystok/

    OdpowiedzUsuń
  50. W sumie to aż tak nie analizowałam jak jest różnica między fizjoterapeutą a masażystą, ale dobrze wiedzieć. Ciekawy wpis. Sama bym chciała zapisać się na masaż leczniczy w Krakowie z powodu bólu pleców, który dokucza mi coraz bardziej. Myślę, że to mi pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  51. Bardzo dziękujemy za wpis! Polecamy się na masaż tajski https://thaisun.pl/ - rewelacja!

    OdpowiedzUsuń
  52. Nikomu nie życzę kontuzji, złamań czy naderwań. Choć niestety czasami zdarzy się wypadek. Ważna jest wtedy szybka interwencja. Jeśli problem dotyczy kolana to pierwszym krokiem który zleci lekarz zapewne będzie usg kolana w Krakowie - jestem z Małopolski, a wiem że w Krakowie są najlepsze kliniki

    OdpowiedzUsuń
  53. W badaniach oraz terapii bardzo pomagają narzędzia diagnostyczne takie jak analizator składu ciała. Pozwalają one na pozyskanie szeregu dodatkowych informacji o pacjencie co ułatwia kontrolowanie wielu aspektów organizmu. https://inbodypoland.pl/inbody-w-fizjoterapii/

    OdpowiedzUsuń
  54. Dzięki za wpis! Już wiem jaka jest różnica w poszczególnym zawodzie.

    OdpowiedzUsuń
  55. Bardzo ważny wpis! Wiele osób myli te zawody.

    OdpowiedzUsuń
  56. Ważne jest, aby omawiać takie tematy.

    OdpowiedzUsuń
  57. Dzięki za ten wpis!

    OdpowiedzUsuń
  58. Świetnie wyjaśniona różnica między masażystą a fizjoterapeuta Rumia. Po kontuzji fachową pomoc otrzymałam u Salbure.pl- sprawdźcie sami, mają naprawdę szeroką ofertę!

    OdpowiedzUsuń
  59. warto korzystać z fizjoterapii

    OdpowiedzUsuń
  60. No jest spora różnica pomiędzy tymi dwoma dziedzinami. Masaż może być leczniczy, ale jest też relaksacyjny. Kolejną kwestią jest to, że fizjoterapia skupia się na konkretnych elementach i na terapii. Trzeba dla siebie znaleźć dobrych specjalistów, z którymi przejdziemy przez cały proces dbania o swoje zdrowie i powrót do formy. Szukając najlepszych specjalistów można znaleźć ich między innymi w takim miejscu, jak kobi-med.pl . Dokładnie można się zorientować, jak wygląda cała oferta.

    OdpowiedzUsuń
  61. Cenne informacje można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  62. Naprawdę bardzo dobry artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  63. Ciekawy wpis. Warto dbać o zdrowie jak i urodę. Osobiście polecam masaż kobido - https://kobidobody.com.pl/efekty/

    OdpowiedzUsuń
  64. Ciekawy wpis. Przydatne informacje

    OdpowiedzUsuń

  65. Dbanie o zdrowie i urodę to kluczowy element prowadzenia satysfakcjonującego życia. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta oraz odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów mogą przyczynić się nie tylko do dobrego samopoczucia, ale również do większej pewności siebie i lepszego wyglądu zewnętrznego.

    OdpowiedzUsuń
  66. Świetna wartość lubię czytać Twoje materiały. Pomagają mi w pracy w salonie. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...