piątek, 30 stycznia 2015

Fizjoterapeuta a masażysta

Kiedy spotykam się ze znajomymi spoza studiów i pada pytanie o wyuczony zawód, moją odpowiedź "jestem fizjoterapeutką" najczęściej komentują: "czyli robisz masaże?". Nie wiem z czego wynika to nieprecyzyjne skojarzenie, ale wiem, że jest ono bardzo powszechne. Czym zatem Fizjoterapeuta różni się od Masażysty?
Postanowiłam więc poruszyć ten temat, ponieważ z wykształcenia jestem zarówno fizjoterapeutką jak i masażystką i myślę, że warto krótko objaśnić te różnice dla wszystkich tych, którzy "nie siedzą w temacie" :)

Fakt, fizjoterapeuta powinien umieć wykonać przynajmniej masaż klasyczny, gdyż jest to w zakresie jego kwalifikacji zawodowych. Jednak po pięciu latach studiów na kierunku Fizjoterapia ma się o wiele szersze kompetencje. Zatem kiedy pytasz swojego znajomego fizjoterapeutę, czy robi masaże, może on poczuć się urażony. FIZJOTERAPEUTA


Fizjoterapeuta to zawód w ramach opieki zdrowotnej wymagający przyswojenia rozległej teorii i praktycznego przeszkolenia w zakresie patologii narządu ruchu oraz rehabilitacji w: 
Ortopedii
Traumatologii
Reumatologii
Geriatrii
Chorobach Wieku Rozwojowego (Pediatrii i Neurologii Dziecięcej)
Neurologii i Logopedii
Psychiatrii

a także w zakresie chorób narządów wewnętrznych oraz rehabilitacji w:
Kardiologii
Pulmonologii
Ginekologii
Chirurgii
Onkologii
Nefrologii


Ruch, jako środek leczniczy może być wykorzystany na wiele sposobów, czego studenci fizjoterapii uczą się w ramach przedmiotów takich jak:
Kinezyterapia
Korekcja Wad Postawy
Choreoterapia
Gimnastyka
Lekkoatletyka
Kształcenie ruchowe i Metodyka Gier i Zabaw
Sport Osób Niepełnosprawnych
oraz specjalistycznych metod i technik m.in. Terapia Manualna, Mobilizacje stawowe, Metoda PNF, McKenzie, Bobath, Punkty spustowe, Masaż, Tech. mięśniowo-powięziowe, ćwiczenia sensomotoryczne itd...


Dzięki studiowaniu przedmiotów takich jak Medycyna Fizykalna (Fizykoterapia), Odnowa Biologiczna oraz SPA z elementami kosmetologii i medycyny estetycznej przyszli fizjoterapeuci nabywają wiedzę na temat wpływu bodźców fizykalnych na ustrój. Zagadnienia, jakie wchodzą w dziedzinę fizykoterapii to:
Elektroterapia
Magnetoterapia (oddziaływanie polem magnetycznym)
Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości
Ultrasonoterapia (Ultradźwięki)
Laseroterapia
Światłolecznictwo
Termoterapia (Krioterapia i Ciepłolecznictwo)
Hydroterapia
Aerozoloterapia (Wziewania)
Balneoterapia (wody mineralne)
Klimatologia i lecznictwo uzdrowiskowe

Studiując fizjoterapię ma się okazję poznać zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu na zajęciach z Anatomii, Fizjologii, Biochemii, Antropologii, Biomechaniki i Kinezjologii. Absolwent fizjoterapii powinien mieć także wiedzę na temat zdrowego stylu życia i funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Tego wszystkiego może nauczyć się na przedmiotach takich jak Żywienie, Promocja Zdrowia, Epidemiologia i Demografia a także Psychologia, Komunikacja, Pedagogika, Etyka czy Prawo.
MASAŻYSTA


Technik masażysta to absolwent dwu- lub trzyletniej szkoły masażu, w której nauczył się wykonywać masaż klasyczny, leczniczy, kosmetyczny, relaksacyjny, sportowy a w zależności od ukończonej szkoły także masaż segmentarny, drenaż limfatyczny, masaż izometryczny, masaż metodą Schantala oraz niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne. Oprócz zajęć praktycznych przyszły masażysta uczy się w tej szkole także Anatomii i Fizjologii, wybranych zagadnień Klinicznych oraz wybranych zagadnień z Fizykoterapii i Kinezyterapii. Ponadto poznaje on tematykę z zakresu Promocji Zdrowia, Psychologii i Prawa.

Wykwalifikowany masażysta potrafi zebrać szczegółowy wywiad i wykonać podstawowe badanie funkcjonalne, dobrać techniki masażu i zmodyfikować je w zależności od potrzeb pacjenta, obsługiwać sprzęt medyczny stosowany podczas masażu (np. aparat wibracyjny, masażer, rękaw pneumatyczny) oraz ocenić reakcję pacjenta na zastosowany zabieg. W zależności od zaleceń lekarza, wskazań i przeciwwskazań, stanu pacjenta oraz możliwości technicznych masażysta może zastosować różne techniki i odmiany masażu w celu uzyskania pożądanego efektu. 
FIZJOTERAPIA


Fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim leczeniem zaburzeń, bólu i niepełnosprawności oraz promowaniem ruchu, sprawności fizycznej i wysokiej jakości życia opartej o aktywność i samodzielność.

Rehabilitacja medyczna to kompleksowe działanie dążące do przywrócenia pacjentowi możliwie jak największej sprawności ruchowej i psychicznej a przez to samodzielności w czynnościach życia codziennego. W tym celu wykorzystuje się kinezyterapię (leczenie za pomocą ruchu), fizykoterapię (leczenie przy użyciu bodźców fizykalnych) oraz specjalistyczne techniki i metody opierające się na terapii manualnej. Leczenie odbywa się po zebraniu kompleksowego wywiadu, przeprowadzeniu pełnego badania fizykalnego, ocenie stanu funkcjonalnego i postawieniu diagnozy.

Ustalając plan postępowania rehabilitacyjnego fizjoterapeuta opiera się o indywidualną historię choroby/urazu i badanie fizykalne  oraz, w miarę potrzeby, o wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (RTG, USG, TK, MRI).
MASAŻ


Masaż to rodzaj terapii manualnej z wykorzystaniem technik dotykowych pozwalających wyczuć stan tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi, skóry, tkanki podskórnej i elementów tkanki łącznej).

Masaż klasyczny jest powszechnie stosowaną manualną metodą przeciwdziałania i zapobiegania objawom zmęczenia i stresu, metodą relaksacji oraz środkiem do zachowania dobrego samopoczucia i równowagi psychosomatycznej.

Masaż leczniczy stosowany jest do przywracania funkcji tkanek miękkich, łagodzenia bólu, zmniejszenia napięcie i likwidowania skurczów mięśniowych w celu poprawienia wydajności fizycznej lub sportowej i wspomagania regeneracji tkanek. Istnieje także specjalny masaż  nazwany drenażem limfatycznym, za pomocą którego likwiduje lub zmniejsza się obrzęki limfatyczne i zapobiega ich powstawaniu stosowany szczególnie w chirurgii i onkologii oraz w kosmetyce.

Istnieją także inne, bardziej egzotyczne rodzaje masażu np. masaż Shiatsu, Ajurwedyjski, Ma-uri, Tajski, Lomi Lomi Nui, Gorącymi kamieniami, Stemplami ziołowymi itp, jednak wykonywanie ich wymaga ukończenia dodatkowego kursu. 


Większość ludzi, którzy korzystają z masaży to zazwyczaj osoby, które nie mają poważnych dolegliwości medycznych, ale chcą po prostu poddać się zabiegom łagodzącym objawy stresu i napięcia oraz poprawić swoje samopoczucie.Oczywiście zakres kompetencji zarówno Fizjoterapeuty jak i Masażysty może różnić się nieco od tego przedstawionego wyżej w zależności od programu ukończonej szkoły. Nie ulega jednak wątpliwości, że 
Fizjoterapeuta i Masażysta są specjalistami w zupełnie innych dziedzinach a Fizjoterapia i Masaż to nie to samo. 


P.S.
Tak, Twój znajomy fizjoterapeuta może zrobić Ci masaż ;)Grafika pobrana ze strony:
http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/r%C4%99cznie-malowane-wektor-kobieta-masa%C5%BCu_676093.htm

20 komentarzy:

 1. Nie ma się co napinać... wystarczy spojrzeć na nowoczesne metody tkanek miękkich, które łudząco przypominają masaż, na pierwszy rzut oka nawet fizjoterapeuta nie jest wstanie odróżnić czy dana osoba wykonuje masaż czy np terapię powięziową... a co dopiero pacjent...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli szukacie porządnego fizjoterapeuty to z całego serca polecam www.fizjoterapia-warszawa.com! Świetni specjaliści, którzy znają się na swojej pracy.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku przekonałam się, jak bardzo ważny jest zawód fizjoterapeuty. Miałam problemy ze stawami kolanowymi przez bieganie, udałam się do poleconego przez znajomych gabinetu i po serii wizyt oraz ćwiczeń, udało się! Pomogli mi na tyle, że mogłam wrócić do treningów biegowych – póki co na bieżni, ale na pewno w sezonie spróbuję też na zewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo miłe, że doceniasz nasz zawód :)
   Cieszę się, że udało się wyleczyć kolano i wrócić do treningów i życzę dalszych sukcesów.

   A przy okazji odsyłam do serii artykułów "Powrót sportowca do aktywności" http://holistycznie-fizjo.blogspot.com/2014/11/etapy-procesu-rehabilitacji-i.html
   Rekonwalescencja to proces, który wymaga czasu, ale warto dobrze o siebie zadbać, żeby dolegliwości nie wracały.
   Trzymam kciuki ;)

   Usuń
  2. Ja się dołączam do koleżanki. Potrzebowałem takiego wpisu bo nie wiedziałem jak ująć temat masażysty a fizjoterapeuty w słowa.

   :) a przy okazji odsyłam do przydatnego kursu fizjoterapeuty dotyczącego kolan :) http://holistycznie-fizjo.blogspot.com/2015/01/fizjoterapeuta-masazysta.html

   Usuń
  3. No to cieszę się, że udało mi się ubrać w słowa te przemyślenia :)

   A jaki kurs dotyczący kolan miałeś na myśli? :)

   Usuń
 4. Ciekawy artykuł, można się dowiedzieć nowych rzeczy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny wpis! Warto znać różnice, żeby wiedzieć jak i gdzie się leczyć z dolegliwości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się Kasia :)
   Cieszę się, że wpis się przydaje :)

   Usuń
 6. Dobry fizjoterapeuta to NIE TO SAMO co dobry masazysta:-) i odwrotnie. Często jest tak ze ludzie fizjo traktują po macoszemu masazystke i utrzymują ze wiedzą wszytsko lepiej...:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. To porównywanie się jest zupełnie niepotrzebne, bo przecież inna grupa klientów i inny zakres narzędzi do wykorzystania mają specjaliści obu tych profesji. Myślę, że to traktowanie może wynikać z porównywania ilości materiału "przerobionego" na studiach, ale to zupełnie niczemu nie służy.

   Usuń
 7. Wiele prawdy w tym artykule, sama zawodowo zajmuję się fizykoterapią i masażem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety Masażysta i fizjoterapeta to bardzo często mylone pojęcia. Wielu znajomych fizjoterapeutów często denerwuje się, że ktos ich nazywa masażystami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to pokazuje, jak niewielka jest świadomość społeczeństwa (oczywiście nie jest to wina społeczeństwa, bo skąd mieliby to wiedzieć, jeśli nie korzystają z usług fizjo lub masażystów). Widzę jednak, że ta świadomość się zwiększa i ludzie coraz częściej wiedzą do kogo i po co się zgłosić.

   Usuń
  2. Cóz. W Niemczech wszystkie terapie manualne są pod szyldem Fizjoterapia. A dlaczego mówią na Fizjoterapeutów masażyści ? A no może dlatego, że wielu Fizjoterapeutów robiło też Technika Masażystę i potem Pacjenci myślą, że każdy Fizjoterapeuta jest też masażystą... Hmm. Zresztą te nazewnictwo polskie jest bez składu i ładu. Fizjoterapia oznacza terapię polegającą na stymulowaniu organizmu bodźcami fizycznymi. A czy masaż tym właśnie nie jest ? I wszelkie inne terapie manualne - czytaj terapie przy użyciu rąk. Według mnie to wszystko jest Fizjoterapią :)

   Usuń
  3. Myślę, że nikt nie uważa, że techniki manualne nie są bodźcami fizykalnymi, Chodzi o to, zeby nie zawężać działań fizjoterapeuty tylko do masażu, ponieważ osoby, które poświęciły dużo czasu na naukę i doświadczenie w innych dziedzinach fizjoterapii mogą się czuć niedocenione :)

   Usuń
 9. Jak zwykle warto trafiać na dobrych fizjoterapeutów. Zapraszam na stronę z rankingiem fizjoterapeutów na stronie http://tenfizjoterapeuta.pl.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...