środa, 15 października 2014

Model Zarządzania Kontuzją w Sporcie

Doświadczenia związane z urazem i rehabilitacją to dla każdego, a szczególnie dla sportowca, sytuacja trudna zaburzająca dotychczasowe funkcjonowanie i powodująca stres. Dlatego niezwykle istotne jest kompleksowe podejście do pacjenta. Jak powinno wyglądać prawidłowe "zarządzanie" urazem, możecie przeczytać w tym artykule. Tydzień temu pisałam od czego może zależeć powrót do zdrowia osoby po urazie oraz jakie elementy treningu technik psychologicznych powinny być wdrażane w postępowanie rehabilitacyjne, aby niwelować wpływ negatywnych emocji i osiągnąć jak najlepsze efekty rehabilitacji. Jeśli nie czytałeś tych treści, zajrzyj tutaj.
W poniższym artykule zapoznasz się z przykładowym modelem kompleksowego postępowania ze sportowcem po urazie fizycznym. Wiedza ta jest jednak niezwykle przydatna także w rehabilitacji osób niezwiązanych ze sportem.  
Każdy sportowiec reaguje na uraz inaczej, a właściwe poradzenie sobie z nim i powrót do sprawności wymaga zaangażowania zarówno indywidualnych sposobów radzenia sobie jak i pomocy z zewnątrz: lekarzy, trenera, fizjoterapeuty, rodziny, znajomych oraz psychologa.
Opracowując plan leczenia i rehabilitacji po urazie Gerrard zaleca kolejność działania w oparciu o 

Model Zarządzania Kontuzją w Sporcie Model zarządzania kontuzją w sporcie, (na podstawie A model for managing injury in sport, J. Crossman, 2001, s.54)


Na czym polega stosowana w fazie ostrej po urazie Metoda P.R.I.C.E. przeczytasz tutaj


Artykuł powstał w oparciu o posiadaną wiedzę oraz następujące materiały:
1. Blecharz, J., Siekańska, M. (2009) Praktyczna psychologia sportu, Wykorzystanie koncepcji psychologicznych w sporcie, Wydawnictwo AWF Kraków
2. Gerrard, D.F. (2001) The physician’s viewpoint. [W:] J. Crossman (red.) Coping With Sport Injuries: Psychological Strategies for Rehabilitation. 51-61. New York: Oxford University Press Inc.
Tekst jest fragmentem mojej pracy magisterskiej. Kopiowanie go bez zgody właściciela może zostać potraktowane jako plagiat. Jeśli chcesz wykorzystać powyższe treści napisz do mnie na adres: malwina.liszka@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...