środa, 22 października 2014

P.R.I.C.E. - pierwsza pomoc po urazie

Skręcenie, zwichnięcie, naderwanie czy stłuczenie może przydarzyć się każdemu. Warto wiedzieć, co należy zrobić, aby zapobiec lub zminimalizować przykre skutki urazu. Zasada PRICE to prosta ale skuteczna metoda stosowana w sporcie. Zapoznaj się z nią jeszcze zanim odniesiesz kontuzję, bo liczy się czas!


Zasada PRICE to metoda postępowania ze świeżymi kontuzjami układu narządu ruchu mająca na celu możliwie najlepsze zapobiegnięcie negatywnym konsekwencjom urazu. Jej prostota i skuteczność sprawiają, że jest ogólnie znana i powszechnie stosowana zarówno u sportowców, jak i osób, które doznały obrażenia w obrębie kończyn podczas codziennej aktywności.


Nazwa metody pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów określających jak należy postępować z kontuzjowaną częścią ciała zaraz po urazie.


Protection - ochrona, zabezpieczenie


Protection
Uszkodzoną część ciała należy usztywnić i zabezpieczyć przed ryzykiem ponownego uszkodzenia. Można użyć do tego ortezy, szyny lub gotowej opaski na staw, jednak tych zwykle nie mamy pod ręką w momencie urazu, dlatego w pierwszych godzinach po urazie wystarczy usztywnienie za pomocą sztywnego przedmiotu (np. deski) i bandaża elastycznego.
Rest - odpoczynek, odciążenie


Rest
Wskazane jest ograniczenie niepotrzebnych w tym momencie ruchów i, jeśli to możliwe, nie używanie uszkodzonej część ciała.


Ice - ochładzanie


Ice
Na uszkodzone miejsce stosujemy zimne okłady, które zapobiegają powstaniu obrzęku i opuchliźnie oraz zmniejszają odczucie bólu. Do chłodzenia używamy zwykłego lodu lub wcześniej zamrożonych żelowych kompresów. Nigdy nie kładziemy ich na gołą skórę, ale zabezpieczamy ją np. bandażem, kawałkiem materiału czy ubraniem, aby nie doprowadzić do odmrożenia.
Zasady ochładzania:
  1 dzień - chłodzenie 1/2h, przerwa 1 1/2h,
  2 dzień - chłodzenie 1/2h, przerwa 3 1/2h,
  3 dzień - chłodzenie 1/2h, przerwa 5 1/2h;
Okres trzech dni to przybliżony czas potrzebny na zejście opuchlizny i wchłonięcia się wysięku. Dodatkowo można zastosować maści przeciwzapalne.

Compression - ucisk


Compression
Uciśnięcie uszkodzonego mięśnia czy stawu poprzez owinięcie go bandażem elastycznym także zapobiega nadmiernemu obrzękowi i  przekrwieniu. Należy pamiętać, że kierunek bandażowania przebiega zawsze od części dystalnej do proksymalnej (czyli dosercowo) aby nie blokować odpływu krwi i limfy.

Elevation - uniesienie


Elevation
W miarę możliwości uszkodzoną część ciała powinno się trzymać jak najczęściej uniesioną powyżej poziomu serca (np. na temblaku, wyciągu, podpórce). Sprzyja to sprawnemu odpływaniu płynów ustrojowych i zapobiega powstawaniu obrzęku oraz stanu zapalnego.
Jeśli po około dwóch, trzech dobach stosowania zasady PRICE nie nastąpi żadna widoczna poprawa, może być konieczne zastosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i przeciwbólowych oraz wskazany jest kontakt z lekarzem. Terapia PRICE może być przydatna w przypadkach różnych urazów nagłych, jednak jest ona metodą doraźną i nie zastępuje kompleksowej terapii prowadzącej do odzyskania pełnej sprawności a jedynie przyspiesza gojenie w pierwszym okresie po urazie (fazie ostrej).Informacje na temat prawidłowej diagnostyki i komunikacji z pacjentem znajdziesz tutaj.
Tekst jest fragmentem mojej pracy magisterskiej. Kopiowanie go bez zgody właściciela może zostać potraktowane jako plagiat. Jeśli chcesz wykorzystać powyższe treści napisz do mnie na adres: malwina.liszka@gmail.com
Wykorzystane na stronie obrazy zostały znalezione w internecie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...