środa, 25 stycznia 2017

Fizjocoaching: Trenując ciało rozwijasz swój charakter - cz. 2.

W poprzednim artykule pisałam o tym, w jakich obszarach możemy kształtować swój charakter podczas treningu fizycznego. Dziś podaję kolejne 8 cech naszej psychiki, które rozwijamy uprawiając sport lub po prostu regularnie ćwicząc swoje ciało. 
Jeśli nie czytałeś poprzedniego artykułu, zajrzyj tutaj.

A zatem jakie są kolejne niefizyczne umiejętności, które rozwijasz przy okazji systematycznych treningów ciała?


1. Koncentracja


Każde (nie tylko ale zawłaszcza nowe) ćwiczenie wymaga skupienia. A im bardziej jest ono skomplikowane, tym więcej uwagi pochłania. Koncentracja podczas treningu jest czymś nieodzownym. Wyciszenie rozpraszających myśli i skupienie na wykonywanym “tu i teraz” zadaniu to umiejętność pożądana nie tylko w sporcie. Na szczęście sztuka uważności wyćwiczona w pracy z ciałem, przekłada się też na inne obszary życia.

2. Silna wola


Trening fizyczny wiąże się z wysiłkiem a wysiłek ze zmęczeniem. I jeśli nie jest to wysiłek spowodowany ucieczką przed zagrożeniem, to zwykle musimy się do niego zmusić. A przecież łatwiej i przyjemniej byłoby sobie poleżeć, czyż nie? Umiejętność odmawiania pokusom i zmuszania się do wykonania czegoś dobrowolnie, to przejaw siły woli. Dzięki regularnym treningom ta wewnętrzna siła może wzrastać niczym siła mięśni ;)

3. Samodyscyplina


Systematyczne wykonywanie danego zadania z czasem przeradza się w nawyk. A nawyk to coś poza kontrolą naszej świadomości. Czynności nawykowe wykonujemy podświadomie - nie musimy się do nich zmuszać. To dzięki niemu nie zastanawiamy się czy iść pobiegać kiedy pada deszcz, tylko po prostu zakładamy buty i kurtkę i o z góry ustalonej porze wybiegamy z domu. (Praca z ciałem to idealne pole do wyrobienia wielu zdrowych nawyków jak poranna gimnastyka, zdrowe odżywianie, korekcja postawy w pracy, relaks w ciągu dnia, wieczorny spacer, zabiegi pielęgnacyjne czy dobry sen w nocy).
Koncentracja na jasno określonym celu + systematyczność = samodyscyplina

4. Odpowiedzialność


Podejmując się systematycznej pracy nad swoim ciałem, wyglądem i kondycją fizyczną, bierzemy odpowiedzialność za siebie. Dbamy o swoje zdrowie i wygląd ale także o rozwój wewnętrzny. Uczymy się zarządzania sobą w czasie (bo potrafimy w tym pędzącym świecie znaleźć chwilę dla siebie). Rozwijamy relacje z innymi ludźmi. Uświadamiamy sobie, że efekty w przyszłości zależą od tego, co zrobimy dzisiaj. 

5. Odwaga


Trening fizyczny to zmierzenie się ze swoimi słabościami - nie tylko fizycznymi. Zdarza się, zwłaszcza, jeśli wracamy do aktywności po urazie, że wykonanie prostego ćwiczenia (np. skok w przód lub wstanie z krzesła) wymaga od nas umiejętności radzenia sobie ze strachem. Stawianie nowych wyzwań treningowych, poznawanie nowych tras biegowych, współpraca z nowymi trenerami lub rywalizacja z nowymi przeciwnikami - to wszystko wymaga otwartości na nowe doświadczenia. A przecież nasz mózg tak często nie lubi zmian. Czujemy opór przed tym, co nieznane. Czasami podniesienie poprzeczki wymaga nie lada męstwa, wiary w siebie i gotowości na ryzyko. Tak właśnie trening fizyczny kształtuje w nas śmiałość. 

6. Pewność siebie


A kiedy już skonfrontujemy się z wyzwaniem, uwierzymy w siebie, podejmiemy ryzyko i uda nam się odnieść sukces, który następnie uznamy jako swoje “własnoręcznie” wypracowane osiągnięcie, wtedy nabieramy pewności siebie. Podobnie jest wobec życiowych wyzwań. Mierząc się z nimi, wiemy na co nas stać a nad czym musimy popracować. Dzięki temu z większą pewnością siebie podejmujemy kolejne wyzwania. 

7. Poczucie własnej wartości


Jeśli należysz do osób, które (wzięły odpowiedzialność za swoją kondycję, wygląd lub samopoczucie i ) podjęły się regularnych ćwiczeń, to na pewno sam już poczułeś, jak urosłeś w swoich oczach. A może także Twoi znajomi zaczęli Cię dzięki temu podziwiać i darzyć większym szacunkiem. Poczucie własnej wartości zwane też samooceną to zespół opinii, które człowiek ma na temat własnej osoby. Opinie te odnoszą się do cech fizycznych, psychicznych i społecznych i wpływają na jego nastrój oraz zachowania i relacje z otoczeniem. Nathaniel Branden, psychoterapeuta zajmujący się właśnie tym zagadnieniem, wyróżnił 6 składowych samooceny. Są to: samoświadomość, samoakceptacja, prawość, asertywność, dążenie do celu i odpowiedzialność. Jak udowadniam w tym artykule, systematyczny trening fizyczny może przyczyniać się do rozwoju każdej z tych cech. A jeśli wzrastają te składowe, to wzrasta poczucia własnej wartości. I to nie tylko w obszarze aktywności fizycznej.

8. Hart ducha


Hartować oznacza “czynić bardziej odpornym na wpływy zewnętrzne”*. Termin ten jednak wywodzi się od “nadawania materiałom twardości przez ogrzewanie do wysokiej temperatury i nagłe studzenie”*. Hart ducha jest zatem cnotą, którą kształtujemy w sporcie poprzez swoją żarliwość czyli zapał do walki i niezłomność. Ale coraz twardsi stajemy się też w sytuacjach, kiedy trzeba zachować zimną krew i żelazne nerwy czyli wewnętrzny spokój. A zatem sport, w którym okazji ku temu nie brakuje, to świetne pole do trenowania swojej wewnętrznej siły. Znalazło się więc w treningu fizycznym coś nie tylko dla umysłu, ale i dla ducha ;)Jak widać, praca z ciałem jest jednocześnie pracą z psychiką i duchem. Trenując ciało, kształtujemy osobowość i zwiększamy nasze wewnętrzne zasoby. A zatem warto ćwiczyć nie tylko dla zgrabnej sylwetki czy wyników sportowych. Pomyśl o tym podczas następnego treningu! Albo kiedy w Twojej głowie na myśl o treningu pojawi się “nie chce mi się”. Korzyści jest więcej, niż mogłoby się wydawać :)


Jeśli uważasz tekst za ciekawy i przydatny, udostępnij go proszę na Facebooku lub Google +.


A jeśli przychodzi Ci do głowy jeszcze jakaś cecha, która nie została wymieniona w tych dwóch artykułach, podziel się nią z czytelnikami w komentarzu pod tym tekstem. 

Dziękuję :)


*Słownik Języka Polskiego


4 komentarze:

 1. Masz rację. Uprawianie jakiekolwiek sportu nad tego uczy :)
  http://kociesprawki98.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ty tez to zaobserwowałaś :)

   Usuń
 2. Samodyscyplina i pewność siebie na pewno :) lubię uprawiać sport, bo w tym czasie czuję, że robię coś dobrego nie tylko dla swojego ciała, ale także dla ducha. Wyłączam myślenie i relaksuje się biegając :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, a jeśli robi się to systematycznie, to zarówno ciało, jak i dusza są za to wdzięczne. Czyż nie? :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...