poniedziałek, 6 lipca 2015

Minimalizm. Żyj zodnie z filozofią minimalistyczną - Leo Babauta

Minimalizm. Podobno jest odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia. Przeczytałam niedawno (w końcu) "Minimalizm. Żyj zodnie z filozofią minimalistyczną"  Leo Babauta'y . Trudno mi uwierzyć, że takie życie naprawdę jest możliwe. Nie ulega jednak wątpliwości, że minimalizm pomaga odkryć swój Osobisty Motyw Przewodni...
"Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni Cię szczęśliwym
i pozbycie się całej reszty, aby mieć czas na to, co dla Ciebie ważne"

To zdanie, które widnieje zresztą na okładce książki, niewątpliwie jest kluczowe i stanowi najlepsze streszczenie nie tylko książki, ale całej filozofii minimalistycznej. Zrozumienie go, to pojęcie w czym tkwi sedno spawy i dlaczego warto stać się minimalistą. A jeśli nawet nie masz ochoty ani potrzeby stawać się minimalistą, to i tak warto zastanowić się i określić, tu i teraz: 


Co czyni mnie szczęśliwym?
Po co mi cała reszta?"Esencją minimalizmu jest zrobienie miejsca w swoim
życiu na to, co prawdziwie ważne,
przez usunięcie z niego wszystkiego,
co zbędne"

A zatem zabawa w transformacje z chomika w minimalistę polega na sprzątaniu. Radykalnym mentalnym sprzątaniu. Przewartościowaniu wartości i przełamywaniu wewnętrznych barier. Oswajaniu się z poczuciem straty po to, aby poczuć przestrzeń. Przestrzeń, którą wypełnić ma to, co naprawdę ważne. Nie jest to jednak typowe sprzątanie. 


To sprzątanie nie polega na odkurzaniu swoich sentymentów i układania zadań równo na półkach swojego czasu. Nie polega na zabezpieczaniu swojej przyszłości przez zabezpieczanie dóbr materialnych i finansowych. Nie polega na chronieniu się przed głodem poprzez konserwowanie swojego jedzenia i umysłu. I właśnie dlatego nie jest to typowe sprzątanie. To sprzątanie zaczyna się wtedy, kiedy określisz jasno, co jest dla Ciebie naprawdę ważne! 


 "Gdy zrozumiesz, że niczego nie brakuje, cały świat będzie należeć do Ciebie"
/Laozi/ 

Minimalizm to podjęcie ryzyka. 
Minimalizm to uwolnienie się od strachu. 
Minimalizm to wolność.


I właśnie dlatego postanawiam zostać miniMaListką! :)  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...