środa, 5 listopada 2014

Etapy procesu rehabilitacji i podstawowe wytyczne

Kolejną część serii artykułów "Sportowiec po urazie fizycznym" poświęciłam etapom procesu rehabilitacji oraz najważniejszym wytycznym, jakie powinny być uwzględnione w ustalaniu programu rehabilitacji. I choć przedstawione poniżej zasady dotyczą sportowców, to sprawdzą się także w przypadku rehabilitacji osób nie uprawiających sportu. Czego więc nie można pominąć w okresie rekonwalescencji?




Program leczenia i rehabilitacji powinien być dobrany do indywidualnych predyspozycji sportowca. Oznacza to, że intensywność, tempo i metodyka usprawniania ustalane są w oparciu o:

  • czas, jaki upłynął od urazu, 
  • technikę przeprowadzonej operacji, 
  • współistniejące urazy, 
  • wiek, 
  • rodzaj aktywności,
  • poziom kondycji fizycznej, 
  • motywację sportowca.



Ponieważ w sporcie często mamy do czynienia z rozwijaniem dużych prędkości, wykonywaniem gwałtownych ruchów oraz ryzykiem uderzenia bądź zderzenia, niejednokrotnie dochodzi do poważnych urazów takich jak złamania kości oraz naderwania lub zerwania mięśni. Obrażenia takie wymagają często leczenia operacyjnego. W procesie rehabilitacji po operacji można wyróżnić następujące etapy:
  1. przygotowanie do operacji
  2. wczesna faza pooperacyjna (ostra)
  3. faza powrotu utraconej funkcji 
  4. okres przygotowania i stopniowego powrotu do aktywności rekreacyjnej i sportowej
  5. pełny powrót do uprawiania sportu


Niezależnie od tego, czy uraz powstał w wyniku zadziałania nagle dużych sił (np. zerwanie ścięgna Achillesa przy skoku w dal) czy też był wynikiem przeciążenia na skutek długotrwałego powtarzania się sił o małej intensywności (np. tendinopatia ścięgna Achillesa u maratończyków) prawidłowa rehabilitacja sportowa opiera się zawsze o podstawowe założenia. Należą do nich następujące wytyczne:


  1. zmniejszenie bólu, wysięku i stanu zapalnego
  2. ćwiczenia zakresu ruchu bezpośrednio po operacji, w granicach tolerancji bólu
  3. osiągnięcie pełnego zakresu ruchu 
  4. pełne obciążanie  w przypadku urazu kończyny
  5. jak najszybsze odzyskanie kontroli mięśniowej i czynnej stabilizacji w obrębie unieruchomionych stawów
  6. ćwiczenie propriocepcji i koordynacji (już we wczesnej fazie pooperacyjnej)
  7. wczesne włączanie do ćwiczeń elementów wybranych dyscyplin sportowych
  8. powrót do codziennych czynności oraz do aktywności rekreacyjnej i sportowej 

Etapy powrotu do sportu i warunki, jakie  powinny zostać spełnione zanim zawodnik wróci do profesjonalnej aktywności fizycznej znajdziesz tutaj.




Artykuł powstał w oparciu o posiadaną wiedzę oraz następujące materiały:
1. Blecharz, J (2008) "Sportowiec w sytuacji urazu fizycznego", AWF Kraków
2. Pasierbiński A., Jarząbek A. (2001) "Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego"
Zdjęcie umieszczone w artykule pochodzi ze strony  http://www.fizjoterapiapnf.pl/wp-content/uploads/2014/03/thumbnail.php_.jpg
Tekst jest fragmentem mojej pracy magisterskiej. Kopiowanie go bez zgody właściciela może zostać potraktowane jako plagiat. Jeśli chcesz wykorzystać powyższe treści napisz do mnie na adres: malwina.liszka@gmail.com

15 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawie opisane :) Przeczytałam cały cykl Twoich artykułów "Sportowiec po urazie fizycznym" i jestem po wrażeniem! Bardzo przydała mi się ta wiedzy :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę Marta. Jeśli będę mogła jeszcze w czymś pomóc, pisz śmiało ;)

      Usuń
  2. Gabinet odnowy biologicznej? Tylko z saunami firmy www.infraline.pl. Posiadam jeden z modeli w swoim pensjonacie i jestem zachwycony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedy również i ja przechodziłam przez proces rehabilitacji. Dziś całkowicie wystarcza mi materac prozdrowotny https://senpo.pl/materace/materace-prozdrowotne/ gdzie po całej nocy czuję się bardziej zdrowa i wypoczęta.

    OdpowiedzUsuń
  5. Słuchajcie, jeśli szukacie pewnej i sprawdzonej rehabilitacji, polecam wam wizytę w tej klinice https://cmp.med.pl/zakres-uslug/rehabilitacja/ . Na prawdę sie tutaj na tym znają i moim zdaniem warto jest się do nich zapisać

    OdpowiedzUsuń
  6. Rehabilitacja jest niesamowicie ważna, ponieważ w zależności od problemu pomoże nam przywrócić chociaż częściowy, wcześniejszy stan zdrowia. Dlatego dobrze jest wybrać specjalistę z powołania, który zadba o nasze zdrowie. Według mnie centrum rehabilitacji http://rehapro.com.pl będzie tutaj najodpowiedniejszym miejscem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Rehabilitacja to ciężki okres dla każdego. Najtrudniejsze są początki i przyzwyczajenie się do codziennej pracy, którą trzeba wykonać. Trudny okres może być też wtedy, gdy systematyczna praca nie przynosi porządanych efektów... Dlatego zawsze trzeba korzystać z najlepszego sprzętu, usług najlepszych specjalistów, a jeśli zajdzie taka potrzeba to próbować nowych metod. Prędzej czy później postępy będą widoczne.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy wpis! Oczywiście rehabilitacja jest niezwykle ważnym etapem powrotu do zdrowia po jakiejkolwiek poważniejszej czy nawet drobnej kontuzji. Ja w wyniku urazu musiałam przez dość długi czas korzystać z rehabilitacji ortopedycznej. Wykorzystywana tutaj była nawet kompresjoterapia. Na szczęście wszystko w znacznym stopniu wróciło do normy, a ja odzyskałam sprawność. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli mówimy o urazach, rehabilitacji i naprawdę dobrych specjalistach to koniecznie zwróćcie uwagę na Carolina Medical Center. To prywatna placówka ortopedyczna, jedna z najlepszych w Europie. Mają nie tylko najlepszych lekarzy ale przede wszystkim sprzęt i są stale dostępni dla pacjenta. Zgłaszając się do nich masz pewność, że podejmą się leczenia najszybciej jak to jest możliwe. I wykonają szczegółowe badania obrazowe.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatne informacje. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja pozwala na skuteczny powrót do zdrowia lub poprawę funkcjonowania. Zależy jakie kto ma problemy. Jeśli takiej pomocy potrzebujecie to na Kaszubach działa rehabilitacja banino i tu możecie mieć pewność, że pracują świetni specjaliści, którzy z pewnością pomogą.

    OdpowiedzUsuń
  12. Moim zdaniem warto także wiedzieć, gdzie kupować profesjonalny sprzęt medyczny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...