środa, 29 października 2014

Czas diagnozy - potrzeba informacji

Czas stawiania pierwszej diagnozy ma wpływ na percepcję urazu i może determinować przebieg leczenia. Należy uwzględnić w tym okresie potrzebę informacji, jaką odczuwa pacjent obawiający się o swoje zdrowie. Badania wykazują, że sportowcy, którzy rozumieli swój stan po urazie, osiągali lepsze wyniki leczenia. Jak zatem właściwie przekazać te wiadomości kontuzjowanemu?

Jednymi z pierwszych osób, z którymi pacjent (sportowiec) ma styczność po urazie jest personel medyczny. Lekarz prowadzący rozpoczynając leczenie powinien być w stałym kontakcie zarówno z samym zawodnikiem jak i jego rodziną, trenerem oraz pozostałymi członkami zespołu terapeutycznego tj. fizjoterapeutą, psychologiem, fizjologiem. Wzbudza on w ten sposób zaufanie sportowca, przez co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Ma to istotne znaczenie dla przebiegu i efektywności leczenia oraz rehabilitacji. Zadaniem terapeutów jest przedstawienie pacjentowi w prosty i uczciwy sposób zarysu proponowanego planu leczenia, rokowania i prawdopodobnych ram czasowych powrotu do zdrowia.Ustalenie trafnej diagnozy powinno opierać się na:
a) szczegółowym wywiadzie, 
b) kompleksowym badaniu fizykalnym, 
c) potwierdzeniu klinicznych podejrzeń.


Diagnoza ta powinna zostać zaakceptowana przez pacjenta. Należy zatem wyjaśnić zrozumiałym dla niego językiem, jakie struktury uległy uszkodzeniu. W tym celu warto zastosować:

  • modele anatomiczne przedstawiające położenie i funkcję danej części ciała
  • zdjęcia RTG, RM pokazujące stan po urazie
  • animacje obrazujące ewentualną operację i proces gojenia się tkanek po zabiegu lub w trakcie leczenia zachowawczego
Szczegółowe etapy rehabilitacji i cele, jakie powinny zostać wyznaczone w tym procesie znajdziesz tutaj. 

Tekst jest fragmentem mojej pracy magisterskiej. Kopiowanie go bez zgody właściciela może zostać potraktowane jako plagiat. Jeśli chcesz wykorzystać powyższe treści napisz do mnie na adres: malwina.liszka@gmail.com

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi ze strony http://www.imperiumtapet.com/tapeta/rentgen-55jpg/26808/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...