Kiedy budzę się rano wyspana dzień jest piękniejszy, mam więcej energii do działania, lepszą koncentrację i nie pieką mnie oczy. Najważniejszy jednak jest dla mnie odczuwalnie niższy poziom stresu. Dzięki temu wiem, że warto kłaść się do łóżka przed północą. A czy Ty masz jakiś powód, żeby dbać o dobry sen?
Czym jest dla mnie "Dobry Sen"?
Na Dobry Sen składa się:
1. Zasypianie przed północą
2. Sen na wygodnym posłaniu, niezakłócony bodźcami świetlnymi i dźwiękowymi
3. Wstawanie nad ranem bez budzika
Dlaczego lubię zasypiać przed północą i budzić się o 8-ej bez budzika?
Poprawa koncentracji - niewyspanie przyczynia się do większego rozdrażnienia, a to spowalnia kojarzenie i przyczynia się do większych wahań nastroju - chyba każdy kiedyś tego doświadczył. Kiedy jestem bardziej wypoczęta, łatwiej mi się na czymś skupić i dłużej utrzymać koncentrację. Dodatkowo dobry sen sprawia, że wrażliwość receptorów wzrasta, dzięki czemu lepiej odbieramy bodźce docierające do naszego ciała.
Zapamiętywanie i uczenie się - dzięki temu, że zasypiamy lepiej przyswajamy wiedzę i doświadczenia z ostatnich dni. Jest to czas, kiedy mózg może sobie wszystko poukładać i utrwalić. Ostatnio przeczytałam, że "sen w fazie REM pomaga w nauce pamięci proceduralnej czyli pomaga zdobywać nowe umiejętności i przyswajać nawyki (np. gra na fortepianie)". Potwierdzone wieloma badaniami więc warto się wysypiać, żeby więcej umieć!
Oczyszczanie mózgu - kiedy śpimy w mózgu zachodzą procesy detoksykacji. Usuwane są wówczas toksyny powstałe w czasie wysiłku umysłowego podejmowanego przez cały dzień. Bez tych porządków jesteśmy narażeni na poważne choroby. Jeśli bowiem w tkance mózgowej zgromadzi się więcej uszkodzonych białek, dochodzi do utraty komórek nerwowych, co sprzyja powstawaniu takich chorób jak Alzheimer lub Parkinson (1).
Gładsza skóra - zaobserwowałam, że odkąd uregulowałam swój tryb spania, mam wyraźnie mniej problemów z cerą. Niedawno natknęłam się na artykuł, który to potwierdził. W nocy skóra się oczyszcza i regeneruje. Szereg procesów prowadzących do odbudowania rozpoczyna się dopiero gdy zaśniemy. Między północą a siódmą nad ranem komórki dzielą się nawet 10 razy szybciej niż w ciągu dnia (3).
Mniejsza podatność na choroby - nie tylko skóra i mózg oczyszczają się podczas snu. To samo można powiedzieć o całym ciele. Wypoczęty i zrelaksowany organizm ma więcej energii, żeby się oczyścić i zregenerować, a co za tym idzie ma więcej siły do walki z zarazkami i większą zdolność do zachowania homeostazy. Kiedy czujesz, że łapie Cię choroba, nie zarywaj nocy. Daj swojemu ciału czas i okazję do samo-uzdrowienia się.
Oczy są sprawne i błyszczące - za każdym razem, kiedy śpię za krotko, w pierwszej kolejności odczują to moje oczy. Są suche, zaczerwienione i bolą. Pogarsza się także ich akomodacja, gdy patrzę np. na oddalony ekran na wykładzie, a to z kolei doprowadza czasem do bólu głowy. Nic nie działa wtedy tak dobrze, jak kilkunastominutowa drzemka, kiedy moje oczy nie muszą odbierać żadnych bodźców z zewnątrz. Niestety nie zawsze mam taką możliwość, dlatego wiem, że lepiej zapobiegać podrażnieniu gałek ocznych i dobrze się wysypiać ;)
Lepsze wyniki treningu - regularnych treningi właściwa dieta to nie wszystko, żeby zachować dobrą kondycję. Sen jest tu kolejnym niezbędnym elementem. W fazie głębokiej (NREM) snu organizm produkuje więcej somatotropiny, która nie tylko wpływa na regenerację tkanek uszkodzonych, ale również stymuluje przyrost masy mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej i procesy kościotwórcze. Jeśli zatem nie śpisz dostatecznie długo, masz za mało hormonu wzrostu, przez co Twoja siła dynamiczna i statyczna nie osiąga maksimum Twoich możliwości i zwalnia szybkość reakcji (4).
Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - być może tej zalety snu nie można odczuć na własnej skórze od razu, ale warto mieć tego świadomość. Dobry sen obniża poziom stresu, reguluje metabolizm i daje ciału czas na oczyszczenie i regeneracje, a tym samym zapobiega zachorowaniu na wiele tzw. chorób cywilizacyjnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze i choroby serca, cukrzyca typu II, otyłość i depresja.
Zalet dobrego snu wymienić można jeszcze wiele. Osoby, które wcześniej wstają są zwykle bardziej zorganizowane i rzadziej sięgają po używki. Skowronkom łatwiej dopasować swój tryb życia do otoczenia - łatwiej znaleźć i utrzymać pracę, zdążyć ze zrobieniem zakupów przed zamknięciem sklepu czy przekazać ważne informacje znajomym, zanim będzie za późno na zmianę planów.
Jeśli Ty także nie chcesz być już sową mam dobrą wiadomość:
Chronotyp skowronka da się wytrenować!
Znajdź dla siebie dobrą motywację i zajrzyj tutaj, żeby przeczytać jak mi się to udało ;)
Źródła:
(1) http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/sen-to-zdrowie-mozgu-tylko-wtedy-oczyszcza-sie-z-toksyn,102885,1,0.html
(2) http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/ciagle-odczuwanie-glodu-przyczyny-co-oznacza-uczucie-glodu_41911.html
(3) http://uroda.wieszjak.polki.pl/piekne-cialo/256316,Jak-sen-wplywa-na-wyglad-naszej-skory.html
(4) http://www.doz.pl/czytelnia/a2280-Sen_8211_najlepsza_regeneracja_Twoich_miesni
Dzięki.
OdpowiedzUsuńDbanie o dobry sen powinno być dla każdego z nas ważne, ale wiem, że różnie z tym bywa. Niemniej jednak wydaje mi się, że można to osiągnąć. Tutaj https://jogalifestyle.com/sen-polifazowy-czy-mozna-wyspac-sie-w-ciagu-dwoch-godzin/ macie sporo porad na ten temat, a to nie jedyny sposób na wyspanie się. Poradników na poradnej stronie o różnorodnej tematyce jest mnóstwo.
OdpowiedzUsuńBardzo istotną kwestią jest również to, gdzie śpimy. Wygodny materac i dobrej jakości pościel na pewno znacznie ułatwi zasypianie.
OdpowiedzUsuńhttps://indygosklep.pl/
Ostatnio przeglądałem różne opcje wsparcia psychologicznego i natrafiłem na https://psycholog-ms.pl/. Czy ktoś może podzielić się doświadczeniami z ich terapii grupowej? Interesuje mnie, czy taka forma terapii jest efektywna w ich wykonaniu.
OdpowiedzUsuń