poniedziałek, 14 lipca 2014

"Bogaty albo Biedny po prostu różni mentalnie" - T. Harv Eker


"Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym"

"Bogaty albo Biedny po prostu różni mentalnie" to książka, w której T. Harv Eker przedstawia koncepcje, które jego zdaniem prowadzą do osiągnięcia finansowego sukcesu. Autor dzieli się w niej swoimi spostrzeżeniami na temat różnic pomiędzy ludźmi bogatymi a biednymi, aby nauczyć czytelnika, jak poprawić swoją sytuację finansową. Nie jest to jednak książka, którą wystarczy przeczytać i odstawić na półkę. To podręcznik przyszłego milionera, zawierający wiele deklaracji i ćwiczeń, które należy sumiennie przepracować, aby dokonać w swoim życiu zmian. Jest jednak pewien warunek!


"Jeśli nie jesteś całkowicie, totalnie i szczerze oddany tworzeniu bogactwa, bardzo możliwe, że ci się nie uda"http://www.zlotemysli.pl/prod/12286/bogaty-albo-biedny-po-prostu-rozni-mentalnie-t-harv-eker.html


Jeśli jesteś w pełni zdeterminowany, żeby stać się milionerem, to w tej książce znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak możesz tego dokonać. Jednak zdaniem autora "najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, co chcą, jest to, że sami nie wiedzą, czego chcą". Problem w osiągnięciu finansowego sukcesu nie tkwi więc w tym, że ludzie dążą do bogactwa za wszelką cenę, ale w tym, że większość nie wie po co ma go chcieć. Ludzie nie utożsamiają bowiem majątku z prawdziwym szczęściem, spełnianiem swoich pasji, możliwością pomocy innym czy byciem dobrym człowiekiem. Wręcz przeciwnie, dla większości ludzi pieniądze nierozerwalnie łączą się z problemami, zagrożeniem i samotnością. W mentalności wielu ludzi istnieje głęboko zakorzenione przekonanie, że bogaci są chciwi, nieuczciwi, bezduszni i bezwzględni, a bycie bogatym jest złe. A ponieważ z natury nikt nie chce być zły, każdy podświadomie broni się przed byciem bogatym. Skąd jednak biorą się te przekonania?

W pierwszej części książki autor tłumaczy jak w przeszłości, zwłaszcza, gdy byliśmy dziećmi, zostaliśmy "zaprogramowani" przez rodziców, przyjaciół, nauczycieli, religię, media oraz kulturę, w której dorastaliśmy. Wszystko, co usłyszeliśmy, widzieliśmy i doświadczyliśmy może mieć wpływ na nasze wyniki. Zatem, aby osiągać inne wyniki, należy zmienić zakodowane programowanie. Od czego zacząć, dowiesz się właśnie z tej książki. Główną myślą przewodnią T. Harva Ekera jest bowiem idea, że jeśli zaczniesz myśleć i działać, jak ludzie bogaci, staniesz się jednym z nich.


"Jeśli chcesz zmienić owoce, musisz najpierw zmienić korzenie"

Jednak zanim przyjmiesz nowy model postępowania w sytuacjach związanych z finansami, musisz odkryć, zrozumieć mechanizmy sterujące tobą do tej pory, a następnie oddzielić się od nich. W tym celu autor proponuje ci kilka "kroków do zmiany" - praktycznych ćwiczeń, które musisz przejść, aby faktycznie wprowadzić zmiany. Każde z nich kończy się deklaracją, która zdaniem T. Harva Ekera jest potężnym narzędziem zmiany. 


"Mam umysł milionera!" 

W drugiej części książki T. Harv Eker przedstawia siedemnaście różnic w myśleniu i działaniu między ludźmi bogatymi a biednymi i z klasy średniej. Dzięki temu możesz sprawdzić, do której z tych grup należysz. Dowiesz się także, jak myślą ludzie, którzy osiągnęli niezależność finansową, a następnie będziesz mógł dokonać świadomego wyboru, jak teraz chcesz postępować. Oczywiście sam wybór to jeszcze nie wszystko*.


"To, co usłyszysz, zapomnisz; to, co zobaczysz, zapamiętasz; to, co zrobisz, zrozumiesz"

Każdy rozdział drugiej części kończy się zadaniem do wykonania i określoną deklaracją. Ma to na celu sprowokować cię do działania, dzięki czemu będziesz mógł "zakotwiczyć" w swoim ciele nową postawę. Tylko dzięki działaniu zdołasz wywołać trwałą zmianę. Nie wystarczy bowiem tylko przeczytać tą książkę. "Czytanie to początek, ale jeśli chcesz odnieść sukces w realnym świecie, musisz podjąć jakieś działania". W "Bogaty albo biedny..." nie znajdziesz zaklęcia na stawanie się milionerem. Nie jest to także suplementem diety, który można zażyć, aby od razu poczuć się bogatym. Autor wielokrotnie podkreśla, że dochodzenie do finansowego sukcesu będzie wymagało pracy, zaangażowania i poświęcenia.


"...dochodzenie do majątku to nie spacerek po parku (...). Z mojego doświadczenia wynika, że wymaga ono 100% koncentracji, odwagi, wiedzy, kompetencji, wysiłku, postawy 'nigdy się nie poddam' oraz oczywiście 'bogatego' nastawienia". Musisz być w głębi przekonany, że możesz stworzyć bogactwo i że całkiem na nie zasługujesz"

"Bogaty albo biedny..." jest zatem przewodnikiem prowadzącym przez proces przeprogramowania.

Z kolejnych rozdziałów dowiesz się m.in, że ludzie bogaci:

 1. biorą pełną odpowiedzialność za swoje życie i nigdy nie są ofiarami, a więc nie obwiniają innych, nie usprawiedliwiają się i nie narzekają
 2. grają tak, żeby wygrać, a biedni tak, żeby nie przegrać
 3. nie tylko "chcą być bogaci" i "postanowili być bogaci" ale są "w pełni zdeterminowani, żeby być bogaci"
 4. myślą na dużą skalę i są gotowi działać na dużą skalę, aby dzielić się swoimi dobrami
 5. koncentrują się na szansach, nie na przeszkodach
 6. podziwiają innych bogatych (bo jeśli żywisz do czegoś niechęć, to nigdy nie będziesz tego miał)
 7. wiążą się z pozytywnie nastawionymi ludźmi
 8. chętnie promują siebie i swoją wartość
 9. są więksi od swoich problemów, a nie unikają ich
 10. nie mają problemów z przyjmowaniem - czują się godni, rozumieją, że każdy dawca wymaga odbiorcy, a każdy odbiorca dawcy i wiedzą, że świat obfituje w tak wielkie bogactwa, że dla nikogo nie braknie, ale dostaną się one tym, którzy gotowi są je przyjąć
 11. wolą wynagrodzenie za wyniki pracy, a nie za czas pracy
 12. myślą "i to, i to", a nie "albo to, albo to"
 13. koncentrują się na majątku netto, a nie na dochodzie z pracy. Majątek netto określają 4 czynniki: dochody, oszczędności, inwestycje i prostota.
 14. dobrze zarządzają swoimi pieniędzmi
 15. dbają o to, aby pieniądze ciężko na nich pracowały (zamiast całe życie ciężko pracować na swoje pieniądze)
 16. działają pomimo lęku
 17. ciągle się uczą i rozwijają.

"Jesteśmy niewolnikami własnych nawyków i żeby przezwyciężyć ten czy inny nawyk, musimy ćwiczyć odmienny sposób zachowania"

Niezależnie od tego, czy chcesz stać się milionerem, czy nie, warto przeczytać tą książkę, aby spojrzeć z dystansu na swoje schematy myślowe. Aby przeanalizować, co mogło cię zaprogramować, zaobserwować swój sposób myślenia i świadomie wybrać nowe korzystne dla siebie postawy i zachowania. A wszystko po to, aby w pełni realizować swój potencjał. Nie tylko w sferze finansowej!


 "O prawdziwym bogactwie świadczy to, ile ktoś może dać innym"


* Osobiście uważam, że samo "działanie jak ludzie bogaci" nie sprawia, że stajesz się bogaty. Moim zdaniem musi jeszcze dojść do sytuacji, która pozwoli Ci uwierzyć, że utożsamiasz się z byciem bogatym, sytuacji, w której Twoja podświadomość "zaskoczy" i będzie podążać właściwym torem. Nie mniej jednak warto wykonać wszystkie proponowane w książce ćwiczenia, aby przekonać się, jakie nawyki bogactwa już masz, a co powoduje u Ciebie poczucie dyskomfortu. Podświadomości bowiem zawsze trzeba dać czas, aby przyzwyczaiła się do nowych nawyków ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...