niedziela, 18 maja 2014

Woda z cytryną

Już po ok 2 tygodniach systematycznego picia na czczo wody z cytryną, ciało szybciej pozbywa się toksyn i przyspiesza procesy trawienne, dzięki czemu mamy więcej energii. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto wyrobić sobie ten nawyk. Dlaczego jeszcze warto rozpoczynać dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną?





Woda z cytryną:



Reguluje pH krwi i odkwasza organizm 


Reakcje enzymatyczne w ustroju przebiegają w pH lekko zasadowym tj. między 7,36 a 7,45. 
Nasze ciało codziennie narażone jest bardziej na gromadzenie kwasów (z przemiany białek, węglowodanów i tłuszczy, procesów kostnienia i wzrostu tkanek miękkich, zakwaszenie po treningu, niedostateczne uzupełnianie płynów). Ponieważ organizm toleruje tylko niewielkie wahania pH, mechanizmy regulacyjne muszą neutralizować i wydalać nadmiar kwasów. Minerały zawarte w cytrynie alkalizują krew i pomagają w utrzymaniu pH w lekko zasadowym odczynie.



Przyspiesza oczyszczanie krwi z toksyn


które gromadzą się w organizmie przez całą noc, kiedy zachodzą w nim liczne procesy regeneracyjne. Czystsza krew to zmniejszone ryzyko powstania wielu chorób i problemów z cerą.



Zawiera witaminę C (kwas askorbinowy) , która:


- ma właściwości przeciwzapalne, 
- poprawia wchłanianie żelaza
- wzmacnia naczynia krwionośne (zapobiega pękaniu drobnych naczyń, pajączkom i zaczerwienieniom) 
- zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń górnych dróg oddechowych, pomaga leczyć infekcje gardła
- wspomaga działanie kwasu solnego w żołądku i redukuje możliwość powstawania wrzodów żołądka 
- przyspiesza gojenie się ran
- pomaga zmniejszyć stres po zranieniach i kontuzjach
- poprawia stan tkanki łącznej, kości i chrząstek
- wzmacnia system odpornościowy



Spowalnia procesy starzenia się


Dzięki przeciwutleniaczom niweluje działanie wolnych rodników, a także spłyca zmarszczki, zmniejsza przebarwienia.



Zawiera dużo flawonoidów


- przeciwutleniaczy, które działają przeciwzapalnie oraz moczopędnie, usprawniają procesy trawienne i wzmacniają naczynia krwionośne.



Zawiera saponiny 


- związki chemiczne, które mają działanie lecznicze: moczopędne, wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, wzmagają wydzielanie śluzu, wzmagają procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit do krwi, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku jelitowego. Mogą wpływać na poziom cholesterolu. Nasilają trawienie tłuszczów.



Zawiera pektynę


- błonnik, który powoduje długie utrzymywanie się uczucia sytości (a tym samym wspomaga odchudzanie).



Oczyszcza wątrobę z toksyn


Sok z cytryny zwiększa produkcję żółci, dzięki czemu wspomaga pracę wątroby.



Obniża gorączkę


Udowodnione jest, że cytrusy wychładzają organizm. Naturalnie rosną w krajach gorących i ludzie jedzą je, aby obniżyć temperaturę ciała. 



Orzeźwia 


Zapach tego cytrusa działa kojąco na układ nerwowy. Sok z cytryny poprawia nastrój, zmniejsza poczucie lęku i stresu, a nawet pomaga zredukować nastroje depresyjne.



Nawadnia


- niwelując negatywne skutki odwodnienia jak obniżony nastrój, zmęczenie, rozdrażnienie, zaparcia. No i pierwszą (z zalecanych 8 szklanek wody dziennie) masz już za sobą ;)



3 komentarze:

  1. już któryś raz się z tym spotykam i tak myślę że chyba w końcu się zmotywuję bo wydaje mi się że warto . pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię wodę z cytryną, którą piję każdego dnia. Obowiązkowo dodaję do niej także miętę, nadającą bardziej orzeźwiający smak. Tak przygotowany napój podaję do każdego posiłki, w wysokich szklankach do serwowania napojów zimnych https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki. Woda z cytryną nie tylko doskonale gasi pragnienie ale też ma wiele właściwości prozdrowotnych dzięki którym stanowi ważny składnik mojej diety.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...