środa, 15 stycznia 2014

Zalety aktywności fizycznej - cz. I "Od razu po treningu"

Wiesz, że powinieneś się ruszać ale właściwie nie wiesz po co?
Oto kilka przykładów korzystnych zmian jakie zachodzą w organizmie pod wpływem ćwiczeń. Tym razem dla niecierpliwych, którzy chcą widzieć efekty już po jednym treningu. Świadomość tych efektów motywuje do ruchu od razu po przeczytaniu. Sprawdź ;)Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czy i jaka aktywność fizyczna jest dla Ciebie, zachęcam do przeczytania najpierw artykułu "Być fit czy być zdrowym"


Korzyści z ćwiczeń po każdym jednym treningu:


1. Zadowolenie z siebie – nie znam osoby, która byłaby po chociażby krótkim treningu zła na siebie, że zmusiła się do ćwiczeń albo że straciła tym sposobem czas. Aktywność fizyczna wyzwala samozadowolenie.

2. Powysiłkowe obniżenie ciśnienia – dlatego lekkie ale systematyczne formy ruchu jak spacer czy jazda na rowerze po równym terenie jest tak wskazana dla osób z nadciśnieniem.

3. Poprawa wentylacji i wzrost pojemności życiowej płuc  - czyli maksymalnej objętości powietrza, jaką możemy wydmuchać z płuc po najgłębszym wdechu. Oznacza to, że możesz „przewietrzyć” te pęcherzyki płucne, które w spoczynku nie są za często wentylowane i co za tym idzie, zadbać o źródło tlenu dla wszystkich komórek Twojego ciała. Po prostu dzięki ćwiczeniom oddychasz pełną piersią.

4. Dotlenienie umysłu – po kilku przysiadach, pajacykach i wypadach układ krążeniowo-oddechowy od razu przyspiesza a tym samym do mózgu dociera więcej niezbędnego mu do pracy tlenu. Po takim zastrzyku energii człowiek od razu wpada na genialne rozwiązania problemów. Nie zauważyłeś? Spróbuj! ;)

5. Zwiększenie metabolizmu – wraz z przyspieszeniem pracy układu krążeniowo-oddechowego zwiększa się też przemiana materii. Półgodzinna aktywność o średniej intensywności przed kolacją zapobiegnie problemom trawiennym przez poprawę perystaltyki jelit oraz sprawi, że mniej odłoży się w boczkach.

6. Poprawa gospodarki wodnej i elektrolitowej – ruch zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie (objawy to m.in. opuchnięte nogi, twarz) i przyczynia się do lepszej dystrybucji pierwiastków takich jak potas, wapń, magnez czy sód, które mają wpływ na utrzymanie równowagi między przyjmowaniem a wydalaniem płynów.

7. Detoksykacja organizmu – zwiększenie metabolizmu to także stymulacja naturalnych zdolności organizmu do samooczyszczania się, czyli lepsze odprowadzanie produktów przemiany materii z komórek i wydalania ich z naszego ciała. A czystszy organizm to większa odporność na choroby, gładsza cera, promienny wygląd i błyskotliwość myśli. Któż by tego nie chciał? Należy tylko pamiętać, o uzupełnianiu płynów, gdyż bez tego trening może zakwaszać organizm.

8. Sprawniejsza gospodarka hormonalna – wysiłek stymuluje pracę układu wewnętrznego wydzielania, który odpowiada za utrzymanie homeostazy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza fakt, że wysiłek zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Efekt ten utrzymuje się do kilkunastu godzin po treningu (co na dłuższą metę wykorzystywane jest w leczeniu cukrzycy).

9. Elastyczność skóry, utrata cellulitu – po ćwiczeniach skóra całego ciała staje się bardziej jędrna i elastyczna. Być może cellulit nie zniknie po pierwszym treningu, ale już po 2-3 razach da się zaobserwować, że skóra na udach i pośladkach jest wyraźnie gładsza. To argument skutecznie przekonywujący wiele pań do systematycznego biegania i wykonywania ćwiczeń siłowych nóg. Jeśli wiec cellulit jest przyczyną Twoich kompleksów, może spróbuj zawalczyć z nim tym sposobem?

Ciąg dalszy już za tydzień...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...