środa, 1 lipca 2015

Ho'oponopono - Krystyna Kwiecinski

Na święta Bożegonarodzenia dostałam od mamy książkę. Ho'oponopono Siła Tworzenia. Nie słyszałam o tym wcześniej więc byłam bardzo ciekawa jej treści. Ustawiłam ją jako pierwszą w kolejce do przeczytania i... tak przeleżała pół roku. Nowa praca, przeprowadzka, nauka, urządzanie mieszkania i życia od nowa sprawiły, że nie miałam czasu na czytanie. W weekend czerwcowy postanowiłam (świadomie) poświęcić trochę czasu sobie (i tylko sobie). Przedwczoraj w końcu ją przeczytałam. Czym więc jest HO'OPONOPONO?
Ho'oponopono Siła Tworzenia


Ho'oponopono to hawajska metoda rozwiązywania problemów. To technika wewnętrznego oczyszczania i uzdrawiania. Jest bardzo prosta i uniwersalna. Nie zmusza do porzucenia swoich przekonań, zmiany wiary czy tradycji. "Jedynym wymogiem gwarantującym jej skuteczność jest to, aby dana osoba uznała ten system za swój własny i po prostu go używała" - pisze autorka książki Krystyna Kwiecinski. Ho'oponopono jest duchowym procesem uwalniania od negatywnych emocji. Dla każdego. Co znaczy Ho'oponopono?


ho'o - zrobić, spowodować
pono - prawidłowo, w harmonii, w boskim porządku, właściwie

ponopono to wzmocnienie słowa 'pono' 

Ho'oponopono oznacza więc działanie w prawidłowym porządku w celu uzyskania harmonii. 
A dosłownie "ho'oponopono" znaczy "poprawiać", "naprawiać".Na czym polega Ho'oponopono?


Najprościej rzecz ujmując Ho'oponopono to sztuka wybaczania. 
Polega na powtarzaniu kilku słów za każdym razem, gdy zauważymy jakiś problem:

Wybaczam Tobie.
Wybaczam sobie.
Jest mi bardzo przykro (że tak się stało).
Kocham siebie.
Kocham Ciebie.
Dziękuję.

A za słowami tymi ma podążać myśl i uczucie. 


Dlaczego to ma działać?


Zgodnie z hawajską filozofią każdy problem zaczyna się od myśli. Myśl, podobnie jak cały wszechświat, jest nośnikiem energii. We wszechświecie wszystko na siebie wzajemnie oddziałuje. Dlatego wszechświat odpowiada na nasze myśli i niejako daje nam to, na czym się koncentrujemy(koncepcja znana Ci pewnie nie tylko z tej filozofii). Sami tworzymy rzeczywistość wokół nas. Oznacza to także, że wojny i kataklizmy też są wynikiem naszych myśli a dokładniej nagromadzeniem negatywnych myśli. 
W Ho'oponopono nie chodzi jednak o to, żeby czuć się winnym, ale aby czuć się odpowiedzialnym. Odpowiedzialnym zarówno za własne życie, jak i rzeczywistość która nas otacza. Poczucie winy czyni z człowieka ofiarę, odpowiedzialność prowokuje do działania. A najważniejsze działanie, jakie można podjąć w celu naprawienia problemu, to wybaczenie go sobie i innym, oczyszczenie z negatywnych myśli i zastąpienie ich pozytywną energią. Energią miłości i wdzięczności. 


I niezależnie od tego, czy uwierzymy w koncepcje łączącą myśl z całym wszechświatem, czy nie, to wybaczanie zawsze jest uwalniające a miłość i wdzięczność uszczęśliwiają człowieka ;)


Ciąg dlaszy nastąpi...


2 komentarze:

 1. zacikawił mnie sam tytuł i w sumie chętnie bym przeczytałą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, czyta się bardzo szybko i łatwo. Duże literki, prosty język i wiele mądrych życiowych prawd, o czym jeszcze pewnie napiszę.
   Koniecznie podziel się ze mną opinią, jak już przeczytasz ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...