W ubiegłym tygodniu pisałam o efektach działania refleksoterapii oraz o wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Jeśli jeszcze nie czytałeś tego artykułu, kliknij tutaj.
Refleksoterapeuta
Na początku refleksoterapeuta powinien zapewnić pacjentowi poczucie komfortu i pomóc mu się odprężyć. Refleksoterapeuci bowiem do oglądania różnych stóp są przyzwyczajeni, jednak dla wielu pacjentów stopy, to bardzo intymny obszar ciała a dotykanie ich może wzbudzać skrępowanie. Aby pacjent w pełni się zrelaksował oddając swoje stopy w "obce ręce", terapeuta musi wzbudzić jego zaufanie. Dlatego przed zabiegiem powinien przybliżyć pacjentowi, jak działa i na czym polega zabieg refleksoterapii. Wszak nie każdy musi widzieć, że leczenie to odbywa się głównie poprzez kontakt ze stopami.
Refleksoterapeuta przed pierwszym zabiegiem zadaje wiele pytań odnośnie stanu zdrowia, dolegliwości, przebytych w przeszłości urazów i operacji. Odnotowuje również obciążenia rodzinne, alergie i zażywane leki. Pyta o obecnie przeżywane problemy, zmiany zachodzące w życiu pacjenta oraz o przyczyny stresu i sposoby radzenia sobie z nim. Nie bez znaczenia jest też dla niego jakość snu, dieta i ilość płynów wypijanych codziennie, uprawiana aktywność fizyczna, zainteresowania oraz życiowe cele. Refleksoterapeuta nie stawia jednak diagnozy fizycznej. To wszystkie informacje pozwalają mu nakreślić raczej obraz stanu energetycznego danej osoby i zaplanować terapię.
Miejsce pracy
W refleksoterapii ogromne znaczenie ma relaksacja, dlatego otoczenie i atmosfera powinny sprzyjać rozluźnieniu. Zabieg powinien być tak zorganizowany, aby nic go nie przerywało, nie drażniło pacjenta i nie rozpraszało terapeuty. Pacjent powinien czuć się spokojny i bezpieczny. Stonowane, naturalne kolory, wyciszone pomieszczenie z delikatną muzyką relaksacyjną w tle, olejki aromaterapeutyczne o właściwościach rozluźniających lub dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz odpowiednia temperatura i przyciemnione światło umożliwiające pacjentowi głębokie odprężenie. Ważne jest także ułożenie stołu do masażu tak, aby stawy kończyn dolnych były jak najbardziej rozluźnione. Odpowiednio przygotowany zabieg refleksoterapii jest dla większości osób raczej przyjemnym doświadczeniem. Niektórym w trakcie jego trwania udaje się nawet zasnąć.
Refleksoterapia , jeśli się nie mylę, to jest dostępna w Masajce. Widziałam tam również masaż dla dwojga i myślę, że się wybierzemy z mężem. Ogólnie nie mam za sobą takich doświadczeń, a kto wie, może w przyszłości spodoba mi się to bardzo i zmienię nastawienie, kto wie.
OdpowiedzUsuń