środa, 6 maja 2015

Refleksologia cz. 1 - Zasady refleksoterapii

Zwolenniczką holistycznych metod terapii naturalnych byłam odkąd pamiętam. Zadecydowało to zresztą o wyborze kierunku kształcenia. Pół roku temu skończyłam studiować Fizjoterapię. Nie skończyłam się jednak uczyć. Wraz z nową pracą zaczęła się moja przygoda z refleksologią. Dziś pragnę przybliżyć Ci czym jest ta metoda terapii i podzielić się swoimi doświadczeniami.
„Stopy reprezentują ciało i zawierają bogactwo informacji o stanie zdrowia. Są kluczem do odkrycia miejsc nierównowagi i odgrywają zasadniczą rolę w poprawianiu ogólnej kondycji i samopoczucia”

Refleksologia


Refleksologia należy do terapii holistycznych, gdyż rozpatruje funkcjonowanie organizmu człowieka jako całość. Wywodzi się z terapii strefowej, co w XIX wieku zbadał i opracował dr William Fitzgerald. Zgodnie z jej założeniami każdy narząd ma swoją reprezentacyjną strefę na stopach, dłoniach czy twarzy. Refleksolog pobudzając liczne zakończenia nerwowe na tych częściach ciała stymuluje autonomiczny układ nerwowyUciskając odpowiednie punkty sprawdza kondycję oraz wzajemną współpracę narządów a jednocześnie stymuluje receptor i działając przez łuk odruchowy wywołuje pożądany efekt w danym narządzieMoże on na przykład uzyskać efekt znieczulenia w odległym obszarze ciała czy zmniejszyć napięcie w danym organie lub gruczole. Terapeuta nie szuka jednak choroby i tym refleksologia różni się od zachodniej medycyny. Nie koncentruje się ona na wyleczeniu jednej dolegliwości, ale dąży do uzyskania harmonii w całym ciele.
Refleksoterapia stóp
Zabieg refleksoterapii stóp polega na stymulacji poprzez ucisk określonych miejsc na stopach odpowiadających konkretnemu narządowi. Pobudzone w ten sposób receptory przekazują informację do mózgu, on z kolei “skanuje” stan tego narządu i podejmuje decyzje, czy ma pobudzić jego pracę czy wyciszyć. Na tym polega właśnie somouzdrawiająca moc ludzkiego organizmu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania refleksoerapii, o czym napiszę bardziej szczegółowo już za tydzień. Mimo iż refleksoterapia uważana jest za bardzo bezpieczną metodę terapii, nie można jej też nadużywać. Jednorazowy zabieg powinien trwać maksymalnie 50 minut. Jeżeli nadmiernie przestymuluje się stopy, mózg poczuje się przeciążony i nie będzie w stanie regulować pracy narządów. Nie należy także korzystać ze zbyt wielu różnych zabiegów na ciało naraz. Zamiast przyjemnego odprężenia będziemy czuli wtedy zmęczenie i rozkojarzenie.  


Pewne reakcje organizmu mogą być zauważalne już po pierwszym zabiegu, jednak nie powinno się spodziewać, że po pierwszym spotkaniu ustąpią wszelkie dolegliwości. Refleksoterapia należy do terapii naturalnych a więc opartych o naturalne reakcje fizjologiczne organizmu - proces uzdrawiana nie powinien być zatem wymuszony. Należy dać organizmowi czas na oczyszczenie, wyregulowanie pracy narządów i “nauczenie ich” od nowa prawidłowej współpracy. Najlepsze efekty daje seria 8-12 zabiegów przyjmowanych systematycznie w niewielkich odstępach czasu - najczęściej jest to jedna sesja tygodniowo o tej samej porze, aby organizm mógł wejść w rytm. Z czasem, wraz z postępem terapii, odstępy czasowe można wydłużać. Kiedy pożądane efekty terapii zaczną się utrzymywać, wystarczy jeden zabieg w miesiącu dla podtrzymania uzyskanego dobrostanu. 
A tutaj możesz przeczytać szerzej o efektach, jakie daje korzystanie z refleksoterapii oraz o wskazaniach i przeciwwskazaniach do tego zabiegu.  Jeśli zaś sam chciałbyś doświadczyć działania refleksoterapii, zachęcam do kontaktu
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...