środa, 5 lutego 2014

Pływanie wpływa na wszystko ;)
"Doktor Chlorek jest dobry na wszystko" - stwierdził kiedyś jeden z moich nauczycieli kinezyterapii - wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu, doradzając mi systematyczne chodzenie na basen po urazie kręgosłupa. Pływać uwielbiam, więc z rady skorzystałam i przyznaję, że pływanie pozytywnie na mnie wpływa ;) A dlaczego Ty powinieneś odwiedzić pływalnie?

Pływanie wpływa na wszystko


Pływać może niemalże każdy niezależnie od kondycji, wieku, masy ciała a nawet stopnia niepełnosprawności. To chyba jedna z najprzyjemniejszych form aktywności. Nie jest tak męczące, jak ćwiczenia aerobowe na lądzie, bo woda odciąża i ciało jest ono odczuwalnie lżejsze. Pływanie to także bardzo naturalna dla człowieka forma ruchu: oprócz klasycznej żabki lub kraula można odpoczywać pływając na grzbiecie lub dać sobie wycisk trenując styl motylkowy. 
Zespół Krytych Pływalni AWF

Nie trzeba jednak umieć pływać, żeby wybrać się na basen. Środowisko wodne daje wiele innych możliwości: można uprawiać aerobik a nawet jeździć na rowerku stacjonarnym w przystosowanych do tego typu zajęć krytych basenach. W wodzie można także wykonywać ćwiczenia korekcyjne i grać w piłkę wodną. Dzieci uwielbiają zabawy w wodzie, dlatego warto umożliwiać im to już od najmłodszych lat. No i oswojenie się z wodą ma jeszcze jedną zaletę - w lecie, kiedy pogoda dopisuje, woda przyciąga ludzi nad wszelkie niezadaszone akweny - morza, jeziora, rzeki - stwarzając genialne możliwości do aktywnej rekreacji z najbliższymi za darmo. Warto więc zaplanować sobie regularne 45-cio minutowe spotkania w wodzie 2 razy w tygodniu! Wybrane korzyści z systematycznego pływania: 


- zwiększona objętość płuc, dotlenienie organizmu
- poprawa krążenia
- przyspieszenie przemiany materii
- podniesienie odporności
- poprawienie kondycji
- odciążenie stawów i kręgosłupa
- aktywizacja i wzmacnianie mięśni całego ciała
- modelowanie sylwetki
- pobudzenie układu nerwowego
- poprawienie koordynacji
- obniżenie napięcia mięśni, rozluźnienie, odstresowanie i odprężenie całego ciała
- zmniejszenie obrzęków, żylaków, cellulitu

Naprawdę niewiele rzeczy na tym świecie może mi sprawić taaak ogromną radość i jeszcze bardziej poprawić chociażby już najlepsze samopoczucie, jak basen. Polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...