poniedziałek, 17 lutego 2014

"Osobowość Plus - Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie?" - Florence Littauer


"Teoria czterech temperamentów jest najlepszym z możliwych wyjaśnieniem ludzkiego zachowania"


Po kilku miesiącach weryfikowania zawartych w tej książce prawd i praktykowania wskazówek, mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce żyć w zgodzie z innymi i samym sobą.
Osobowość Plus, bo o niej mowa, zaczyna się od testu osobowości (jaki możesz zrobić też tutaj), który wskazuje ile w każdym z nas z danego temperamentu:
- towarzyskiego sangwinika,
- perfekcyjnego melancholika,
- energicznego choleryka
i spokojnego flegmatyka.
Następnie przedstawione są mocne strony cechujące każdy z tych typów z wyszczególnieniem jakim każdy z nich jest pracownikiem, rodzicem i przyjacielem. Ciąg dalszy to szczegółowa charakterystyka zarówno mocnych jak i słabych stron. Czytając te krótkie rozdziały nie możesz się nadziwić, skąd autor zna Cię aż tak dobrze!


"W książce tej każdy z nas jest traktowany jako indywidualna kombinacja czterech podstawowych temperamentów"


... z których jeden zawsze dominuje. Lektura daje wskazówki jak wykorzystać swoje mocne strony, poznać swoją wartość i układać stosunki z innymi (szanując zarówno swoje jak i cudze wartości). Nie jest ona jednak poradnikiem, jakich na rynku tysiące. Nie każe Ci nauczyć się jedynie właściwych zachowań gwarantujących szczęście, życiowe powodzenie i dostatek. Nie każe Ci się zmieniać. Wręcz przeciwnie - udowadnia Ci, że to właśnie te cechy, które posiadasz są potrzebne światu, aby wszystko mogło prawidłowo funkcjonować. A są to prawdy znane i niezmienne już od starożytności, co pięknie ujęte jest w zdaniu:

"Michał Anioł przed wyrzeźbieniem Dawida spędził wiele czasu wybierając właściwy rodzaj marmuru, świadom, że jakoś materiału zadecyduje o pięknie ukończonego dzieła. Wiedział bowiem, że może zmienić kształt kamienia, ale nigdy nie będzie w stanie zmienić rodzaju tworzywa"


Książka ta pozwala zrozumieć siebie. Wyjaśnia dlaczego reagujesz tak, a nie inaczej. Pokazuje Ci Twoje mocne strony i mówi jak je wykorzystać. Przedstawia Twoje słabości i radzi jak je przezwyciężać. Po wykonaniu zamieszczonego na jej początku Testu Osobowości sam dokładnie określasz, które mechanizmy i w jakim stopniu kierują Twoim zachowaniem. Książka ta uczy pokory, może powodować poczucie wstydu, jednak po jej przeczytaniu Twoje podejście do siebie i innych już nigdy nie będzie takie samo, jak przed. 

"Dopóki nie uznamy tego, że każdy z nas jest odrębną indywidualnością, nie będziemy w stanie zrozumieć, jak to się dzieje, że ludzie spędzają tę samą ilość czasu na tym samym wykładzie i z tym samym wykładowcą, a jednak osiągają całkowicie inne rezultaty"


Po przeczytaniu tej książki:
- przestaniesz porównywać się z innymi
- nie ogarnie cię już poczucie odrzucenia i niedopasowania do otoczenia
- przestaniesz tracić energię na zastanawianie się czemu nie jesteś zorganizowany, nie tryskasz entuzjazmem, nie masz motywacji do pracy lub masz skłonność do krytykowania i burzliwych dyskusji
- odnajdziesz i będziesz mógł wykorzystywać swoje atuty w pracy, rodzinie, towarzystwie
- staniesz się bardziej wyrozumiały dla osób w Twoim otoczeniu
- pojmiesz, jak możesz usłużyć swoim najbliższym, aby wasze relacje były dla każdego satysfakcjonujące
- odkryjesz, dlaczego zapisywanie się na kolejne kursy mające nauczyć cię nowych umiejętności lub podnieść poczucie własnej wartości może zupełnie nie przynieść obiecywanych efektów
- polubisz siebie takiego, jakim jesteś
-...

"Różnimy się pragnieniami, zdolnościami i osobowościami - nie możemy być traktowani jak byśmy byli tacy sami"


Zaletą książki jest również fakt, że jest krótka, napisana prostym językiem i czyta się ją z zapartym tchem.
Jest idealnym pomysłem na prezent dla każdego!

„Gdy zaczynamy rozumieć istotę swego ja, rozwijamy osobowość i uczymy się współżyć z innymi”


"Osobowość plus - Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie?" /Florence Littauer/ jest poradnikiem jedynym w swoim rodzaju i nie znam osoby, która nie znalazłaby w niej wskazówki dla siebie.

Polecam Ci książkę o Tobie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...