środa, 29 stycznia 2014

Zalety aktywności fizycznej - cz. III "Odczuwalne po latach"

Najcenniejsze korzyści z systematycznej aktywności fizycznej odczujesz po latach. Regularny ruch zapewnia lepszą jakość życia i to na wiele sposobów. Warto być świadomym tych zalet i inwestycję w przyszłość zacząć już teraz. Dlaczego? 
Przeczytasz poniżej :)


Tydzień temu pisałam jakie zalety systematycznych ćwiczeń możesz zaobserwować już po kilku tygodniach. Tym razem prezentuję:


Wybrane korzyści z regularnej aktywności fizycznej odczuwalne w dalszej przyszłości:


1. Zachowanie elastyczności – Joga, Pilates czy Tai Chi przez powolne i płynne zmienianie pozycji działają niczym techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania i zwiększa mobilność opony twardej wzdłuż kręgosłupa. Zapobiegają przykurczom, usuwają napięcia w strukturze powięzi i przywracają organizmowi równowagę. A do tego uczą cierpliwości, koncentracji i mają jeszcze wiele innych zalet (m.in. zbawienny wpływ oddychania przeponowego). No i przygodę z nimi można rozpocząć w każdym wieku!

2. Zapobieganie nietrzymaniu moczu – problem nietrzymania moczu jest powszechniejszy niż może się wydawać jednak świadomość społeczeństwa w kwestii profilaktyki jest wciąż niewielka. Na tą przewlekłą dolegliwość cierpi ok. 50% ludzi po 70 roku życia, jednak NM może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku. Warto więc codziennie wykonywać kilka ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwłaszcza, że ta przypadłość zwykle ma wpływ także na sferę psychiczną (spadek samooceny, poczucie wstydu) i społeczną człowieka (utrudnienie pracy zawodowej, rezygnacja z życia towarzyskiego, aktywności seksualnej itp).

3. Zapobieganie niekorzystnym zmianom w napięciu mięśniowym w czasie ciąży – jeżeli planujesz zajść w ciążę warto już wcześniej pomyśleć o wzmacnianiu mięśni brzucha i mięśni dna miednicy. W tym okresie będą one bowiem znacznie rozciągnięte. Dzięki regularnym ćwiczeniom tych partii można zapobiec bólowi kręgosłupa oraz nietrzymaniu moczu w czasie ciąży i po niej. Łatwiej także przywrócić im odpowiednie napięcie po porodzie. 

4. Zmniejszenie zagrożenia tzw. chorobami cywilizacyjnymi – systematycznie podejmowana aktywność fizyczna obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca typu II i depresja. 

5. Zapobieganie osteoporozie i złamaniom kości –  zachowanie prawidłowej struktury kości wymaga ich optymalnego mechanicznego obciążania. Aktywności jak bieganie czy taniec zwiększają gęstość kości u osób dojrzewających i spowalniają utratę gęstości kości u osób w starszym wieku. Ćwiczenia te poprawiają  koordynację ruchów, dzięki czemu łatwiej uniknąć upadków, które nierzadko bywają przyczyną złamania kości. Warto więc zacząć się ruszać w każdym wieku!

6. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu - aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka płuc, piersi i okrężnicy. Nie musi być bardzo obciążająca, ważne, żeby była systematyczna. 

7. Wydłużenie czasu życia i opóźnienie procesów starzenia - śmiertelność z powodu zawału serca i udaru mózgu jest większa u ludzi prowadzących siedzący tryb życia niż u osób aktywnych ruchowo. Stwierdzono u nich częstsze występowanie zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych i niedotlenienie mięśnia sercowego. U starszych ludzi aktywność fizyczna może pomóc w redukcji ryzyka demencji i zapadalności na chorobę Alzheimera. Organizm człowieka aktywnego lepiej oddycha, lepiej śpi i lepiej radzi sobie ze stresem a przez to szybciej się regeneruje i wolniej starzeje.

8. Wzrost jakości życia - wzrost wydolności i sprawności fizycznej ma znaczący wpływ na jakość życia, zwłaszcza ludzi w starszym wieku i osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia i przemiany materii. Ruch poprawia koncentrację, pamięć krótkotrwałą a przede wszystkim samopoczucie!


Możliwości podjęcia aktywności fizycznej jest mnóstwo, a powodów dla których warto ją podjąć jeszcze więcej. Jeśli zatem popularnie rozumiane ćwiczenia Cie nie przekonują a rozpowszechnione „bycie fit” nie działa motywująco, znajdź dla siebie coś odpowiedniego i nie przejmuj się modą. Pamiętaj, że ruch to przede wszystkim ZDROWIE i ćwicz dla siebie! :)Opracowano na podstawie: Jan Górski, "Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego" oraz materiałów własnych 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...