poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Powiedz życiu TAK" - Ewa Foley

"Jesteś tu po to, by świadomie uczestniczyć w procesie własnej ewolucji, by rozwinąć w pełni swój potencjał, by dokonywać właściwych wyborów, by kochać, uczyć się i rozwijać duchowo" - widnieją słowa we wstępie do "Powiedz życiu tak" - książki, po przeczytaniu której zakochałam się w jej autorce Ewie Foley i odkryłam swoją pasję! Jeśli Ty także chcesz wziąć odpowiedzialność za kreowanie swojego szczęścia, to polecam Ci ten niewielki, lekki w odbiorze i napełniony pozytywną energią przewodnik po życiu.
Kiedy opowiadam o ostatnio przeczytanej książce, często słyszę od ludzi "nie czytam poradników", "nie wierzę w poradniki". Wszystkim osobom utożsamiającym się z tymi przekonaniami polecam sięgnięcie po "Powiedz życiu TAK" i otwarcie go na dowolnej stronie. Optymizm i wiara autorki wzbudzają w czytelniku entuzjazm i ciekawość, przynoszą wewnętrzny spokój i poprawę nastroju. 


"Mówić TAK znaczy być elastycznym, rozważać różne opcje, uwrażliwiać się na kryjące się w sytuacji szanse"

Ewa Foley w tej niepozornej książeczce zawarła doświadczenia, które przyczyniły się do pozytywnych zmian w jej życiu. Wskazówki i swoje przekonania przekazuje w bardzo przystępny i niezobowiązujący sposób, niekiedy w jednym zdaniu. Tym sposobem daje do myślenia i pobudza do działania. Autorka zwraca szczególną uwagę na "małe różnice, które mogą uczynić wielką różnicę w Twoim życiu". Każda strona to inny temat. Wymiary poradnika 14x16 cm sprawiają, że łatwo mieć go zawsze przy sobie i otwierać w razie potrzeby czy braku energii. 
"Powiedz życiu tak" to zbiór dobrych rad, obserwacji i przemyśleń autorki. Ewa Foley postrzega człowieka holistycznie, a więc dotyczą one wszystkich sfer ludzkiego życia. W książce znajdziesz zatem co nieco na temat życia z celem, odwagi do marzeń, sztuki wyborów, siły talentów, odpowiedzialności, poczucia własnej wartości, zaangażowania, nawyków, sukcesu, uśmiechu, emocji, strachu, życiowego kryzysu, depresji i miłości. 


Nie pozostawia też bez komentarza aspektu mającego tak silny wpływ na każdego z nas a mianowicie - duchowości. Odnosi się do systemu wartości, wiary, modlitwy, duchowej inteligencji, medytacji, wdzięczności, nadziei. Pisze o istnieniu w każdym człowieku ciemnej strony ale także naszego wewnętrznego przewodnika. 


Na jakość naszego życia wpływ ma nie tylko praca nad swoim wnętrzem. Ewa Foley - instruktorka jogi, jest tego świadoma, dlatego w książce dużo uwagi poświęca temu, co wpływa na nasz organizm. Pisze o wyrazie twarzy, postawie ciała, sposobie oddychania, umiejętności odpoczywania, dobrej diecie, spacerach, tańcu, uzdrawiającej sile dotyku, muzyki i zapachu oraz drzewoterapii. Zachęca do automasażu, akupresury i praktykowania ćwiczeń sprawiających przyjemność a także do dbania o swój kręgosłup. 


Autorka zdaje sobie świetnie sprawę z tego, że jesteśmy istotami społecznymi a więc człowieka nie rozpatruje tylko w odniesieniu do niego samego. Pisze sporo o relacjach z ludźmi i o tym, jak istotny w kontaktach jest serdeczne odzywanie się, miły i spokojny głos, wzajemny szacunek i empatia. Nie pomija także daru przyjaźni, rodziny oraz umiejętności słuchania, dzielenia się z innymi i służenia bliźnim. 


Poradnik zawiera kilka praktycznych ćwiczeń i pytań do czytelnika. Skłania do zastanowienia się, co w Twoim życiu jest najważniejsze i przemyślenia, co chciałbyś zmienić. Proponuje jak usprawnić wykorzystanie czasu a także jak i gdzie się martwić i jak bezpiecznie "odciąć się" od przykrych doświadczeń z przeszłości. Uczy kreowania zdrowych przekonań i kształtowania siły emocjonalnej. Zamieszcza przykłady na trening oddychania przeponowego czy relaksacji. Podaje przepisy na lecznicze napoje, propozycje zabawy oczami, ćwiczenie uśmiechu i pozytywne afirmacje. 


Poradnik Ewy Foley to taki mini podręcznik szczęścia napisany w nurcie psychologii pozytywnej w bardzo przystępny dla zwykłego śmiertelnika sposób. Bez filozofowania, narzucania się i idealizowania. "Powiedz życiu tak" to propozycja wyboru własnej szczęśliwej ścieżki życia. 


Ja z książką tą zapoznałam się chyba jeszcze będąc w gimnazjum i od tego momentu co jakiś czas do niej wracam. Prawdy w niej zawarte są ciągle żywe. Lektura już zaledwie kilku stron dodaję siły do konfrontacji z wyzwaniami codzienności. Często podsunie mi dobry pomysł lub zaproponuje rozwiązanie problemu na które sama bym nie wpadła. "Powiedz życiu tak" nieustająco jest dla mnie inspiracją!


Książka ta uczy otwartości, odwagi i wyrozumiałości dla samego siebie i innych. Stymuluje do samorozwoju, dzięki czemu odkrywasz, że sam dla siebie stajesz się najlepszym trenerem osobistym (czy jak kto woli coachem).  "Powiedz życiu tak" "prowadzi Cię ku odkrywaniu drzemiącego w Tobie bogactwa wewnętrznych możliwości".

Gorąco polecam!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...