niedziela, 13 stycznia 2013

Konferencja MOTUS: "Holistyka w fizjoterapii - czy to możliwe? Punkt widzenia młodych fizjoterapeutów"

W ten weekend miałam okazję wziąć udział w Konferencji naukowo-szkoleniowej z okazji Jubileuszu X-lecia Studenckiego Koła Naukowego "MOTUS".
Konferencja odbyła się pod hasłem:
Holistyka w fizjoterapii - czy to możliwe?
Punkt widzenia młodych fizjoterapeutów
Pierwszego dnia konferencji miały miejsce trzy sesje naukowe. Podczas nich wielu młodych studentów fizjoterapii z różnych uczelni w kraju prezentowało swoje prace naukowe. Tematyka była bardzo szeroka. Prezentacje dotyczyły m.in takich zagadnień jak: 
  • trening siłowy w MPD, 
  • ćwiczenia sensomotoryczne jako alternatywa dla gimnastyki korekcyjnej, 
  • siła i wytrzymałość mięśni posturalnych u dzieci z dysfunkcją wzroku,
  • Nordic Walking jako forma rehabilitacji, 
  • dotyk, jako narzędzie pracy fizjoterapeuty, 
  • skuteczność masażu sportowego w regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, 
  • dostosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb niepełnosprawnych
  • aktywność fizyczna osób starszych w DPS-ach,
  • i wiele, wiele innych...
Przedstawione prace oraz dyskusje, jakie wywiązywały się po ich zaprezentowaniu niewątpliwie udowodniły, że Fizjoterapia dotyczy bardzo wielu sfer życia człowieka w każdym wieku i trzeba ją rozpatrywać kompleksowo. Konferencja ta pokazała ile jeszcze jest do zrobienia w tej dziedzinie i jak szerokie pole do popisu mają przed sobą młodzi ludzie - studenci fizjoterapii. Podczas konferencji można było dowiedzieć się również, jak postrzegana jest rola fizjoterapeuty w Polsce, a zwłaszcza jak niewiele znaczy ona w prawie.

Zatem, Młodzi Fizjoterapeuci, zrzeszajmy się i pokażmy na co nas stać!
W nas bowiem jest przyszłość tego zawodu i od nas zależeć może zdrowie ludzi, których spotykamy na co dzień. Stanówmy więc dobry przykład i nieustająco kształćmy się w tym zawodzie, a przede wszystkim, jak powiedział opiekun koła naukowego, dostrzegajmy piękno w sobie i drugim człowieku!

Drugiego dnia konferencji miały miejsce warsztaty szkoleniowe.
Miałam przyjemność wziąć udział w dwóch.

Pierwszy dotyczył Terapii Manualnej wg. Metody Mulligana połączonej z kinesiotapingiem - świetnie się złożyło, bo za dwa dni mam Egzamin z tego przedmiotu. Warsztat stał się zatem świetną formą powtórki i usystematyzowania nabytej w tym semestrze wiedzy.

Drugi warsztat dotyczył Kinesiotapingu w sporcie wg. Medical Taping Concept - dużo praktycznej wiedzy, która, mam nadzieję, przyda się kiedyś w życiu zawodowym :)Podsumowując, cieszę się, że mogła wziąć udział w tym wydarzeniu i jestem pod wrażeniem zaangażowania i profesjonalizmu wszystkich osób organizujących tą jubileuszową konferencje. Gratuluję!!

Holistyka w fizjoterapii jest niezbędna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...