piątek, 31 października 2014

Okno Iluzji

"Masz w życiu to, czego chcesz" - pewnie słyszałeś już kiedyś to stwierdzenie. Ale jak to?! Przecież nie mam jeszcze wszystkiego, co chciałbym mieć! I nie wszystko, co niestety posiadam, chciałem! - nasuwa się od razu.
I choć na pierwszy rzut oka stwierdzenie to wydaje się bez sensu, to jest w nim niemało prawdy. Odkrywa ono bowiem prawdę, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, czego i dlaczego chcemy oraz że najczęściej mamy w życiu to, co nam nie przeszkadza. Zatem jak wykorzystać tą wiedzę, aby osiągnąć spełnienie?
Niezwykle skutecznym narzędziem do odkrycia posiadanych zasobów i pragnień jest 

Okno Iluzji

którego nauczyłam się od Fabiana Błaszkiewicza.


Otwiera ono bowiem przed nami całościowy obraz nas samych, a nie tylko fragment, jak to się dzieje w przypadku wielu ćwiczeń rozwojowych prowadzących do wyznaczania celów.
Okno iluzji pozwala uświadomić sobie nie tylko prawdziwe cele, które pomagają nam odkryć prawdę o sobie samym, ale także fałszywe, narzucone z zewnątrz, które blokują nasz rozwój.Aby odkryć swoją indywidualną misję życiową, musimy poruszyć dwa obszary:

POSIADANIE i PRAGNIENIE

a następnie je ze sobą zmieszać.Do tego ćwiczenia potrzebna będzie Ci kartka i długopis. Zadanie polega na tym, aby podzielić kartkę na 4 części a następnie zatytułować je według poniższego wzoru:


Teraz wpisujemy w odpowiednie kwadranty wszystko to, co posiadamy lub nie ale konfrontujemy to z tym, czego chcemy lub wręcz przeciwnie - nie chcemy. Chodzi tu zarówno o rzeczy materialnie jak i umiejętności oraz przekonania. Staramy się uwzględnić wszelkie przestrzenie życia, które określają człowieka całościowo. Przydatna może być poniższa ściąga

Obszary życia:
zdrowie, wygląd
majątek, praca, kariera
relacje, rodzina, partnerstwo
umiejętności, wiedza
duchowość
pasje, podróże, kreatywność
poczucie własnego "Ja", tożsamość  
1. kwadrant 


Wpisujesz tu to, co posiadasz i co chcesz lub chciałeś posiąść. 

Dzięki temu możesz odkryć:
- co ma dla Ciebie znaczenie w życiu (np. zdrowie, rodzina)
- za co możesz być wdzięczny (np. dach nad głową)
- co już osiągnąłeś, zdobyłeś, wypracowałeś (np. wykształcenie, kondycja fizyczna)
- co już masz, ale jeszcze nie w takim stopniu czy jakości jakbyś chciał (czyli nad czym powinieneś pracować, o co się starać) (np. masz partnera, ale uważasz, że wasze relacje mogłyby wyglądać lepiej albo skończyłeś studia, ale chciałbyś mieć większą wiedzę w danej dziedzinie)
- czy mimo posiadania już tego, co dotąd chciałeś, chciałbyś mieć teraz tego jeszcze więcej
- czy jest coś, co masz, bo tego chciałeś, ale teraz już tego nie chcesz

Zatem kwadrant ten pomaga w doprecyzowaniu swoich pragnień i uświadomieniu nam tego, że mamy powody do radości i zadowolenia, za które powinniśmy dziękować i okazywać wdzięczność (bo to, za co jesteśmy w naszym życiu wdzięczni, pomnaża się).2. kwadrant


W tej części wpisujesz to, czego chcesz, ale z jakiegoś powodu tego nie masz. 

Jeżeli jest coś, czegoś chcesz, a tego nie masz, to powinieneś postawić sobie to za cel!
Czy aby na pewno?


Kwadrant ten pokazuje, jak większość ćwiczeń i szkoleń rozwojowych skoncentrowanych na celach zafałszowuje nam obraz naszej rzeczywistości. Zwłaszcza teraz, w społeczeństwie wysoko konsumpcyjnym, często zdarza nam się mierzyć własną wartość według tego co mamy lub czego nam brakuje. A ponieważ nie możemy mieć wszystkiego, to łatwo dajemy sobie wmówić, że jesteśmy bezwartościowi i niepełnosprawni, bo jeszcze czegoś nie posiadamy (pięknego samochodu, wielkiego domu, ukończonego kursu) mimo iż może w ogóle nigdy nie chcieliśmy tego mieć. A może nawet chcieliśmy tego nie mieć, ale zmanipulowani informacjami z zewnątrz zaczęliśmy myśleć, że coś z nami nie tak, skoro nie odczuwamy potrzeby posiadania np. nowego kompletu noży ceramicznych albo umiejętności odczytywania mowy ciała.


Pomyśl teraz, czy Ty też kiedyś nie dałeś zmanipulować się w ten sposób?
Czy ktoś nie wcisnął Ci jakiegoś sprzętu czy szkolenia udowadniając, że bez tego jesteś wybrakowany, przegrasz lub nie masz szansy na sukces?

Czy ktoś nie wzbudził w Tobie poczucia winy, że jeszcze czegoś nie osiągnąłeś?
Czy fakt, że czegoś chcesz, wypływa z Twojej osobistej potrzeby, czy może został Ci narzucony przez społeczeństwo, autorytety, rodzinę?


Zatem wypełniając ten kwadrant nie koncentruj się na tym, czego nie masz, ale na tym, czego pragniesz. Nie pisz ogólnikowo (np. chcę lepiej wyglądać), ale podawaj konkretne przykłady (np. chcę mieć mocne paznokcie albo obwód bicepsa = 45 cm). Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł jednoznacznie stwierdzić, że osiągnąłeś już to, czego chciałeś. I pamiętaj, nie wszystko, czego nie masz, powinieneś chcieć. 
3. kwadrant


Biorąc pod uwagę wszystkie ww. obszary swojego życia wypisz w tym kwadrancie wszystko to, co masz, ale czego mieć nie chcesz. 
Niech to jednak nie będzie tylko przepisywanie odwrotności kwadrantu drugiego (np. jeśli w kwadrancie 2. napisałeś "nie mam dobrej kondycji", to nie wpisuj tu "mam złą kondycję").


Być może spotkałeś się kiedyś z zasadą, że posiadanie jednej rzeczy, uniemożliwia nam posiadanie innej w tym samym obszarze. Tak, jak nie można jednocześnie czytać książki i oglądać TV, tak samo nie da się na przykład pracować w jednej pracy i jednocześnie w innej. Bycie z jednym partnerem blokuje nam bycie z kimś innym. 

Zastanów się: 
Może z jakiegoś powodu (przyzwyczajenie, tradycja, brak pomysłu) posiadasz coś, czego nie chcesz i to coś uniemożliwia Ci zdobycie tego, czego pragniesz?
Być może swój rozwój powinieneś zacząć właśnie od zidentyfikowania i wyeliminowania tych blokad? Może tu jest wskazówka do wyznaczania celów?

A może masz coś, czego nie chcesz, bo nie wiesz, czego mógłbyś chcieć w zamian? 
Pomyśl czym mógłbyś to zastąpić i wróć do kwadrantu 2. aby to uzupełnić (np. "nie chcę jeść słodyczy i podjadać między posiłkami" zamień na "chcę mieć zawsze przygotowaną zdrową przekąskę warzywną lub garść bakalii").
4. kwadrant


W ostatniej części wypisujemy to, czego nie chcemy i czego nie mamy.
I choć ta część na pierwszy rzut oka może wydawać się bezsensowa, jest jednak niezbędna, aby ujrzeć obraz siebie w całości.  

Ten kwadrant pokazuje nam bowiem na co często trwonimy swoją energię.
Może zdarzyło Ci się analizować sytuację, której się bałeś, ale która nigdy nie miała miejsca?
Może zastanawiałeś się co byś zrobił w chwili zagrożenia, ale ona nigdy nie nadejdzie?
Może przesiąknięty ostrzeżeniami rodziców, którzy chcieli Cię chronić przed porażką, nieustannie pracujesz nad tym jak zapobiec problemom, które nigdy Cię nie dotkną? Boisz się, że nie utrzymasz swojego przyszłego domu i rodziny, ale tak naprawdę pragniesz być samotnym podróżnikiem, który nie potrzebuje przywiązywać się na stałe do ludzi i miejsc?
Może wymyślasz piętnastą odzywkę, którą mogłeś nagadać koledze, który Cię wkurzył, ale w rzeczywistości nigdy ich z siebie nie wyrzucisz, bo wcale nie chcesz być taki.
Może obmyśliłeś już doskonały plan zemsty, gdy Twój szef wezwie Cię na dywanik albo inny pracownik w firmie, którego nie lubisz, rzuci Ci kłody pod nogi (bo przecież wiadomo, że oni wszyscy spiskują przeciwko Tobie), a oni nawet nie mają pojęcia o Twoim istnieniu. 
Może boisz się podjąć działanie, bo myślisz, że zostaniesz wyśmiany, skrytykowany, odrzucony? 
A jeśli obawy się spełnią, to co?


Ile czasu i energii poświęciłeś na takie gdybanie?

Podświadomość chce Cię chronić i dobrze, ale nie można oddać jej całej władzy i żyć w wyimaginowanym świecie lęków i przykrych wspomnień. 
Warto uświadomić sobie ten fakt, zanim samospełniająca się przepowiednia się ziści, zanim sam ściągniesz na siebie sytuację, której nie chciałeś (bo zawsze dostajemy to, na czym się najbardziej koncentrujemy).

Zatem kwadrant ten ukazuje nam przede wszystkim nasze lęki.
A strach to niezwykle silna siła sprawcza w naszym życiu. 
A to, czego się najbardziej boimy, ukazuje nam nasze wartości i nadaje kierunek, w którym powinniśmy się realizować. Bo przecież nie martwimy się o rzeczy, które nie są dla nas istotne. 

2 komentarze:

 1. Bardzo przydatne, własnie spisałam sobie na kartkę o co w tym chodzi, a pomyślę, jak tylko będę miałą wiecej czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie!
   Przyznaję, że to ćwiczenie dużo mi rozjaśniło i poukładało w głowie.
   Chętnie dowiem się, jakie są Twoje wnioski i przemyślenia po jego wykonaniu!
   Pozdrawiam! :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...