wtorek, 15 kwietnia 2014

Generalny Przegląd - od czego zacząć?

Wiosna to czas porządków. Zbliżające się święta Wielkanocne "zmuszają" do sprzątania domu. Coraz cieplejsze dni skłaniają do zmiany garderoby na letnią, a to z kolei prowokuje do pozbycia się zimowych zapasów tu i ówdzie, wyczyszczenia lodówki i wprowadzenia lżejszej diety. Coraz więcej słońca sprawia, że mamy więcej pomysłów i motywacji do działania. Energii do realizacji postanowień na ten rok też nam nie brakuje, tylko od czego zacząć?

Moim II sposobem na ZORGANIZOWANIE i PORZĄDEK jest
GENERALNY PRZEGLĄD

czyli sprawdzenie wszystkich miejsc, w których mogą kryć się jakieś sprawy do załatwienia i pozbycie się niektórych z nich.


Będziesz potrzebować:

 • 4 pudła: 3 większe i jedno mieszczące mniej więcej format A4 (może być np po butach)
 • kosz na śmieci
 • notatnik i długopis
 • dużo czasu (jego ilość zależy od przestrzeni życiowej, jaką chcesz uporządkować i od tego, jak jesteś sentymentalny)Przygotowanie:

Opisz pudła zgodnie z przeznaczeniem rzeczy, które do nich trafią:
1. Do oddania
2. Do naprawienia
3. Do sprzedania

małe pudełko będzie twoją Skrzynką Spraw Przychodzących


_______________________________________________________________________

Uwaga!

Nie szukaj wymówek w stylu: nie mogę zacząć, bo nie mam odpowiedniego pudełka(charakterystyczne dla perfekcjonisty). Użyj worka, układaj rzeczy na kanapie, wyznacz przestrzeń w której będziesz umieszczał dane przedmioty. Bądź kreatywny i pamiętaj, że to tylko tymczasowe narzędzia. Twoim celem jest osiągnięcie całkowitego ładu poprzez zrobienie radykalnego porządku. 
_______________________________________________________________________
Czas

Ważne jest, abyś mógł przeznaczyć go na realizację tego etapu tyle, ile ci będzie potrzebne. To nie jest zadanie na 2 godzinki, a prawdopodobnie nawet nie na jeden weekend. Jeśli możesz wykonaj to podczas urlopu czy wakacji i skoncentruj się głównie na tym. Zadbaj o to, aby nikt ci nie przeszkadzał i nie krytykował, że zamiast sprzątać, ty robisz jeszcze większy rozgardiasz. Najlepiej zaplanuj Generalny Przegląd na okres, gdy będziesz dłużej sam w domu lub po prostu poinformuj domowników, że potrzebujesz więcej czas i miejsca przez te kilka dni. Oczywiście nie zaniechuj innych obowiązków dnia codziennego, bo nie będziesz zadowolony i się zniechęcisz, ale postaraj się nie brać na siebie w tym czasie żadnych innych złożonych projektów. Pamiętaj, że od tego, jak sumiennie wykonasz ten etap, będzie zależało powodzenie reszty zmian, jakie możesz zaprowadzić w swoim życiu. A jeśli się sumiennie przyłożysz, prawdopodobnie będzie to pierwszy i ostatni wielki Generalny Przegląd w twoim życiu. Daj sobie szansę! Siebie nie oszukasz ;)Działanie


1. Wyobraź sobie siebie za kilka lat. W idealnym ładzie i porządku. Zorganizowanego i schludnego. Zajmujesz się tym, czym chcesz, masz czas dla najbliższych oraz dla samego siebie. Masz zdrowie i pieniądze. Jesteś bardzo efektywny ale i zrelaksowany. Czujesz, że osiągnąłeś swój życiowy sukces. Być może masz już taką wizję siebie... No właśnie! Czy znasz swój życiowy Motyw?

Ta krótka wizualizacja może wydawać ci się niepotrzebna, ale to właśnie ona ułatwi ci później decyzję o rozstaniu się z niektórymi rzeczami a naprawieniu innych. Spróbuj, to nic nie kosztuje ;)

2. Zrób obchód. Musisz przegrzebać każdy kąt, przejrzeć każdą rzecz i podjąć ostateczną decyzję, co z tą rzeczą zrobić. Jednak nie robić tego od razu, a tylko podjąć decyzję.W tym celu zadaj sobie pytania:

 1. Czy to jest w odpowiednim miejscu?
 2. Czy to jest w dobrym stanie?
 3. Czy tego używam?
 4. Czy to jest jedyny egzemplarz danej rzeczy w moim domu i najnowszy/najładniejszy/najbardziej funkcjonalny, jaki posiadam? (Czy może masz już coś takiego, tylko w lepszej wersji?)
 5. Czy to pasuje do mojego nowego stylu?
 6. Czy to przybliża mnie do mojego życiowego celu? 

Jeśli na wszystkie pytania odpowiesz TAK, to zostaw tą rzecz tam, gdzie ją zastałeś i przejdź dalej.
Gwarantuje jednak, że w przypadku większości rzeczy nie będziesz tak jednomyślny. Kiedy w twojej głowie pojawi się chwila zawahania, masz 3 możliwości:


 • Umieść rzecz w odpowiednim pudle
 • Zapisz, co trzeba z nią zrobić (jeśli z jakichś względów nie możesz przenieść tej rzeczy do pudła) a kartkę umieść w Skrzynce Spraw Przychodzących
 • Wyrzuć do koszaPamiętaj!

Nigdy nie zostawiaj rzeczy takiej, jak ją zastałeś bez podjęcia decyzji. Nie obiecuj sobie, że będziesz o czymś pamiętał lub wrócisz do tego później. Nie odkładaj też na stertę "Do zastanowienia", bo twój umysł lubi oszukiwać się takimi łatwymi rozwiązaniami i za chwilę zawalisz to miejsce górą przedmiotów, a bałagan będziesz miał nadal, tylko w innym miejscu._______________________________________________________________________

Uwaga!

Podczas przeglądania rzeczy staraj się unikać pytania:

Czy to mi się może kiedyś do czegoś przyda?

To najbardziej zgubne z pytań. Jest przyczyną nadmiernego gromadzenia. Tak, pusty słoik po drzemie niewątpliwie może być przydatny, ale czy aby na pewno planujesz robić przetwory aż na 300 słoików? Opakowanie po lodach - jasne, można w nim przechowywać jedzenie, ale czy zamiast jedzenia nie przechowujesz w nich przypadkiem kurzu w piwnicy? O foliowych reklamówkach nie chce nawet wspominać ;)
Zostaw tylko tyle egzemplarzy, ile jesteś w stanie użyć w jednym momencie a pytanie 

Czy to mi się może kiedyś do czegoś przyda? 

najlepiej wykreśl raz na zawsze!
_______________________________________________________________________


Strefy, które należy przejrzeć


Rzuć okiem na pomieszczenia, w którym zamierzasz dokonać selekcji i spisz na jednej kartce, jakie działy masz do przejrzenia. Mogą się znaleźć wśród nich:

 • Biurko, Miejsce pracy
 • Podłoga, ściany, półki
 • Dokumenty, Faktury, Korespondencja
 • Ulotki, Wycinki z gazet, Zapiski, Wizytówki
 • Materiały do nauki
 • Czasopisma
 • Książki
 • Kosmetyki
 • Garderoba, Szafa, Ubrania, Buty
 • Dodatki, Biżuteria
 • Ozdoby, Dekoracje, Opakowania
 • Hobby (sprzęt sportowy, przybory do malowania, haftowania, albumy ze zdjęciami, płyty CD itp...)
 • Meble, Wyposażenie, Sprzęt elektroniczny
 • Jedzenie
 • Narzędzia
 • Komputer, Skrzynka e-mailowa, Komunikator, Wirtualny dysk
 • Samochód, Garaż
 • i inne...

Kiedy już będziesz miał wstępny ogląd ile spraw masz do uporządkowania, możesz zaplanować od czego zacząć i w jakiej kolejności sprzątać dalej. Proponuje na pierwszym miejscu do porządku doprowadzić biurko lub twoje miejsce pracy. Następnie zajmij się czymś, co spowoduje szybki i widoczny efekt twojej pracy. Wybierz strefę, której przejrzenie zapełni kosz na śmieci. Widok sporej przestrzeń do zagospodarowania od nowa na pewno zmotywuje cie do dalszych porządków ;)_______________________________________________________________________
Uwaga!
Na pewno masz kilka rzeczy, z którymi trudno ci się rozstać, bo darzysz je szczególnym sentymentem. Nie wyrzucaj ich wszystkich. Wybierz te, które mogą upiększyć wnętrze twojego mieszkania lub poprawiają ci humor, gdy tylko na nie spojrzysz. Pozostałe schowaj do pudełka, opisz je i wynieś na strych. Na pewno miło będzie odkryć te skarby po latach :) Tylko niech wspomnienia nie zagłuszą twojego rozsądku! To ma być jedno pudełko!
_______________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...