Należysz do osób, które zdają sobie sprawę, jak dobroczynny wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie ma regularny trening. Wiesz nawet co i jak masz ćwiczyć. Pamiętasz dokładnie, jak wspaniale czułeś się, kiedy ostatnio poćwiczyłeś! A mimo to często znajdujesz dobry powód, dla którego po prostu nie możesz dziś ćwiczyć? Prawdopodobnie przyczyna Twoich wymówek leży w nieodpowiednim przygotowaniu.
Ważne jest, aby uświadomić sobie samemu, co stoi na przeszkodzie i następnym razem zapobiec zanim znajdzie się ten "dobry powód". Prawda jest bowiem taka, że jeśli nie uwzględnisz wszystkiego, co zabiera Twój czas i energię przed i po ćwiczeniach, to Twój leniwy z natury umysł, zawsze znajdzie wymówkę w stylu "nie mam czasu" albo "jutro już na pewno poćwiczę".
Na co więc zwrócić uwagę, aby skutecznie przygotować się do treningu?
Czas
Planując trening zarezerwuj odpowiednią ilość czasu. Jeśli planujesz ćwiczyć 30 minut, zarezerwuj sobie około godziny - przed treningiem zrób 5 minut rozgrzewki, po treningu 10 minut rozciągania i relaksacji. Planując kiedy ćwiczyć weź też pod uwagę czas potrzebny na prysznic i przebranie się. Jeśli Twój trening wydłużył się już do 60 minut, zarezerwuj sobie półtorej godziny na cały rytuał.
Posiłek
Jeśli jadasz nieregularnie, bo na przykład masz nieunormowany czas pracy lub zajęć albo zdarza Ci si jeść z nudów lub w emocjach, to nie łudź się, że "w wolnej chwili" poćwiczysz. Najprawdopodobniej prędzej sięgniesz po coś do jedzenia (bo do tego zwykle nie trzeba się zmuszać) niż do biegania czy robienia brzuszków. A gdy już coś zjesz, to wymówka gotowa - przecież nie możesz ćwiczyć przez co najmniej godzinę od zjedzenia (wtedy intensywnie pracuje Twój układ trawienny). Nie możesz także ćwiczyć "z pustym żołądkiem", bo zwyczajnie zabraknie Ci energii. I tak blok czasowy, w którym zaplanowałeś ćwiczenia wydłuża się z godziny do nawet dwóch lub trzech godzin. Dlatego planując trening uwzględnij przerwę po lub przed posiłkiem.
Strój
Nie potrzebujesz drogich markowych ciuchów sportowych, aby ćwiczyć, ale w niewygodnym ubraniu lepiej nie zaczynać. Jeśli planujesz jogging, zainwestuj w naprawdę wygodne buty do biegania - w przeciwnym wypadku możesz z czasem dorobić się urazu. Pamiętaj także, aby Twój strój był luźny i elastyczny (więc dżinsy to zły pomysł, bo ograniczają zakres ruchów). Najlepiej zorganizuj sobie 2-3 komplety ubrań do ćwiczeń - wtedy brak stroju do ćwiczeń nie będzie wymówką. Bo lepsze dwa bawełniane podkoszulki na zmianę, niż jeden profesjonalny antypotny, ale ciągle w koszu na pranie.
Atrakcyjność
Jeśli trening jest raczej jednostajny, to może wydawać się monotonny. Aby zapobiec znudzeniu przygotuj sobie coś, co zajmie Twój umysł. Jeśli trenujesz w terenie, możesz założyć słuchawki i słuchać audiobooka. Jeśli jeździsz na rowerku stacjonarnym w domu, możesz włączyć interesujący Cię program w TV lub czytać książkę. A jeśli wzmacniasz mięśnie na przykład robiąc przysiady lub podnosząc ciężary, ćwicz w rytm energicznej muzyki. Łącz przyjemne z pożytecznym!
Sposób
Określiłeś swój cel. Ćwiczysz, ale nie jesteś pewny, czy taki rodzaj treningu przybliża Cię do celu. Nie widzisz postępu, więc dochodzisz do wniosku, że ćwiczenia to strata czasu. My ludzie tak już mamy, że jeśli nie widzimy postępu, to łatwo się zniechęcamy. A jeśli nie wiemy, jak i kiedy podnosić sobie poprzeczkę, to nie zauważymy postępu. Dlatego zanim zabierzesz się poważnie za ćwiczenia, powinieneś wcześniej określić trzy rzeczy:
- poziom, na którym teraz jesteś.
- sposób, jakim możesz osiągnąć swój cel.
- narzędzie, jakim będziesz mierzył postęp.
Jak to zrobić przeczytasz już niebawem :)
Jeśli także u Ciebie występują jakieś przeszkody lub wymówki, podziel się nimi w komentarzach. Może uda nam się wspólnie znaleźć rozwiązanie :)
dziękuję za rady :)
OdpowiedzUsuńProszę bardzo :)
Usuń